En eski zemin kaplama ürünü olduğu düşünülen Terrazo yaklaşık 1500 yıllık bir geçmişe sahiptir. 16. Yüzyılda İtalya’da bulunduğu bilinse de geçmişi antik Mısır Uygarlığına kadar dayanır. Mermer, kuvars, granit, cam veya diğer uygun malzeme parçalarının, çimento veya polimer bir bağlayıcı ile dökülmesiyle oluşturulur.

Benzersiz terrazo modelleri ile mekanlarınızı lüks ve estetik bir görünüme kavuşun!

Özel Efesus Stone koleksiyonlarını şimdi inceleyin!


Terrazo nedir?

En eski zemin kaplama ürünü olduğu düşünülen Terrazo yaklaşık 1500 yıllık bir geçmişe sahiptir. 16. Yüzyılda İtalya’da bulunduğu bilinse de geçmişi antik Mısır Uygarlığına kadar dayanır. Mermer, kuvars, granit, cam veya diğer uygun malzeme parçalarının, çimento veya polimer bir bağlayıcı ile dökülmesiyle oluşturulur. Kalınlığı 1 mm - 3 mm arasında değişmektedir. Pürüzsüz veya yarı pürüzlü yüzeye sahiptir. Sürtünmeye, darbeye ve aşınmaya yüksek oranda dayanıklıdır. Temizlenmesi kolay ve hijyeniktir. Dayanıklı, az bakım gerektiren ve ekonomik bir kaplama çeşidi olan terrazo, aynı zamanda sınırsız renk ve desen seçenekleri ile de kolayca özelleştirilebilir.

Terrazo Kullanım alanları?

Oteller, alışveriş merkezleri, süpermarketler, havaalanları, fuar ve sergi salonları, eğitim kurumları, restoranlar, konut ve sosyal tesisler ve benzeri tüm alanlarda kullanılmaktadır. Konutlarda; oturma odasında, banyoların duvarlarında, kütüphane, merdiven, şömine ve banyo zemini gibi ıslak olan alanlarda da rahatlıkla kullanılabilir. Terrazo karbon içermediği ve su tutma özelliği olduğu için bakteri oluşumunu engellemektedir. Bu sebeple hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde sıkça tercih edilmektedir.

Terrazo karo mozaik şeklinde de uygulanmaktadır. Genelde zemin kaplamalarında kullanılan terrazo karolar renk çeşitliliğinde sınır tanımamaktadır. Karo mozaiklerin iki tabakalı ve tek tabakalı olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Özellikle tek tabakalı endüstriyel zemin kaplama malzemeleri karolarda içerisindeki fazla su vakum tekniği ile alındığından daha boşluksuz ve daha az gözenekli olarak üretilmektedir. Bu nedenle su emme oranı daha azdır. İki tabakalı karolar 25-50 mm kalınlığında üretilirken, tek tabakalı karolar 15-20 mm kalınlığında üretilirler. Bu nedenle tek tabakalı karolar daha hafiftir. Siz de mekanınızda terrazo etkisi yaratmak istiyorsanız bizimle iletişime geçip terrazo fiyatları konusunda bilgi alabilirsiniz.

Open chat
Scan the code