Traverten

Traverten sözcüğü aslen İtalyanca Tivertino kelimesinden gelir. Tivertino travertenlerin roma zamanındaki adıdır. Roma’da bulunan Tivoli’deki geniş travertenlerden gelen bu yeryüzü şekilleri dünyanın pek çok yerinde görülebilmektedir. Kalsiyum karbonattan oluşan traverten, sıcak su kaynakları çevresinde ve mağaralarda oluşur. Sünger gibi gözenekli bir yapıya sahiptir. Bu gözenekler, doğal oluşumu sırasında içinde var olan ve sonrasında dışarı çıkan gazlardan kaynaklıdır.

Traverten Nedir?

Genelde bir çeşit mermer türü olarak bilinmektedir ancak bu gözenekli yapısıyla mermerden ayrılır. Çok eski dönemlerden beri sıklıkla kullanılan bir yapı malzemesidir. Travertenler mermerler ve granitler kadar uzun bir oluşum süreci geçirmemiştir. Pamukkale’de en güzel örneklerinin yer aldığı Traverten taşları, çıkarılmasıyla birlikte blok yapı şeklinde işlenerek yapılarda kullanılmaktadır. Uygulama yapan ustanın işlenmesinde katkısı olmayan bu taş, çıkarıldıktan sonra işlenerek fayanslar gibi bloklar haline getirilmektedir. Traverten blokları, koyu kahveden neredeyse beyaza yakın bej renge kadar çeşitli renklere sahiptir. Bazen yüzeyde farklı renklerde damarlar bulunmaktadır. Her bir traverten karosunda benzersiz bir renk dalgalanması şeklinde görülür.

Traverten Çeşitleri

Travertenler, çıkarıldıkları bölgelere göre değişiklik gösterirler. En çok bilinen Denizli traverten’dir. Sarı, kırmızı, gri, kahverengi, bej, gümüş, beyaz, kırmızı gibi farklı renk çeşitleri mevcuttur. Traverten, mermer ve granite göre çok daha yumuşak bir yapıya sahiptir ve kolay işlenebilir özelliği buradan gelmektedir. Genellikle beyaz traverten ve bej traverten şeklinde ayrılmıştır. İki çeşit renk vardır, bazıları sarı çakıl taşları ve beyaz çakıl taşları olarak adlandırılır. Talep edildiği takdirde travertenin gözeneklerinin doldurulması için özel dolgular kullanılmaktadır. Kenar işlem olarak da farklı alternatifler uygulanabilir; standart düz kesimin yanı sıra, pah kenar işlemi, balıksırtı kenar işlemi, eskitmeli antik kenar ve rustik kenar kırma (Chiseled) işlemleri uygulanmaktadır. Rustik kenar kırma, kabaca kırılan kenar işlemidir. Yüzey işlemi olarak cilalı yüzey, eskitmeli yüzeyler (Antik görünüm), honlu yüzey (Mat), fırçalı yüzey (Patinato) uygulanabilir. Günümüzde özellikle eskitme ve patlatma talep görmektedir. Traverten çeşitleri, kendi içlerinde birbirine kombin edilerek de kullanılmaktadır. Açık traverten, koyu renkte olan Klasik traverten ile güzel bir uyum yakalayacaktır. Sert zemin uygulamalarında Klasik travertene yoğun ilgi gösterdikleri görülmektedir. Silver traverten olarak da anılan Gümüş traverten ise doğal taş çeşitliliği; yatay damarlı görseli ile mimari alanlara değer katan ürünlerdendir. Gümüş travertenler; doğal olarak bünyesinde ince kristaller barındırdığından mermer türlerinden farklı olarak dokunulduğunda daha soft ve hamurumsu bir dokuya sahiptir. Bu taş özellikle duvar ve zemin uygulamaları, tezgâhlar, mozaikler, çeşmeler, havuz ve duvar kaplamaları, merdivenler, pencere pervazları ve diğer tasarım projeleri için iyidir. Çin taş pazarında ‘’Gümüş Traverten, Sivas Gümüş Traverten, Gümüş Gri Traverten, Dişbudak Traverten’’ olarak da adlandırılır.

Traverten Fiyatları

Tüm traverten fiyatları ebatlarına ve işçiliğine göre fiyatlarında değişiklik göstermektedir, Traverten ocaklarından elde edilen bu özel taş, geçmişten günümüze iç ve dış mekânlarda önemli bir yapı malzemesi olarak kullanılan dekoratif dokulardandır. İnsanlar üzerinde görsel açıdan büyük beğeni uyandıran bu taş, delikli ve damarlı dokusu, şık görünümüyle dikkat çekmektedir. Cephe kaplaması, bahçe duvarı kaplaması, merdiven basamağı, söve, patlatma mozaik, denizlik, çiçeklik kaplaması, havuz kenarı detayı olarak birçok farklı kullanım alanına sahiptir. Stok bilgisi, temin edilebilme ve en uygun traverten fiyat bilgisi için Merkez Fabrika ve Kadıköy Showroom ile irtibata geçebilirsiniz.