Lüks ve estetiğin birleşimi olan Efesus traverten mermer taş çeşitleri ve fiyatları için Efesus Stone yerli ve benzersiz modelleri şimdi inceleyin!


Traverten Çeşitleri ve Fiyatları

Doğal taş çeşitleri arasında yapı malzemesi olarak sıklıkla kullanılan traverten taşlar kalsiyum ve kobalt bileşiminden meydana gelmektedir. Oluşumu milyonlarca yıl süren bu dayanıklı yapı malzemesi geçmişten günümüze birçok farklı alanda yapı malzemesi olarak kullanılmaya devam etmektedir. Doğal delikli yapısı ve sağlam karakteristik özelliği nedeniyle insanoğlu yapı malzemesi olarak bu ürüne büyük ilgi göstermektedir. Bu kapsamda son dönemde sıklıkla merak edilen; Traverten Çeşitleri ve Fiyatları, Traverten taş kullanım alanları ve traverten kalitesi nasıl anlaşılır sorularınıza cevap vermek istiyorum.

Traverten Nedir?

Traverten Çeşitleri ve Fiyatları
traverten çeşitleri ve fiyatları

Kireç taşı familyasından olan traverten taşları kaplıca sularının çökelmesi sonucunda meydana gelmektedir. Granit veya mermer oluşumuna göre çok daha uzun bir zamanda bu taşların oluşumu tamamlanmaktadır. Bu nedenle oldukça değerli ve karakteristik bir yapıya sahiptir. Kendine özgü olan delikli yapısı bu ürüne çok daha doğal bir görünüm kazandırmaktadır. Koyu kahverengiden bej rengine kadar çeşitli renk kartelasına sahiptir. Bu kadar çok renk seçeneğinin oluşması kullanım alanlarında daha fazla tercih edilme nedeni olarak dikkat çekmektedir.

Farklı renklerde oluşan damar yapısı ile benzersiz bir özelliğe sahip olduğundan her bir traverten taş karosunda farklı renk dalgalanması görmek mümkündür. Bununla birlikte mermer ve granitlere oranlara çok daha yumuşak bir yapıya sahip olan traverten taşlarının işlenmesi çok daha kolaydır. Yoğunluğunun diğer doğal taşlara oranla düşük olması bu ürünün çok daha hafif olmasını sağlamaktadır Hafif olduğundan dolayı cephe kaplamalarında uygulandığı bölgeye daha az ağırlık verdiğinden; güvenli ve sağlıklı bir kaplama ürünüdür.

Traverten Nerelerde Kullanılır?

Traverten taşlar doğal yapısı sayesinde hem iç mekanlarda hem de dış mekanlarda rahatlıkla kullanılmaktadır. Serin yapısı ve kaydırmaz özelliği bu ürünün ıslak zeminlerde dahil birçok alanda kullanımına imkan tanımaktadır. Isıyı bünyesinde tutmaması nedeniyle hem dış cephe kaplamalarında hem de havuz kenarı gibi alanlarda rahat bir kullanım imkanı sağlar. Dış mekan Traverten mermer kullanım alanları;

Havuz kenarı gibi ıslak zeminlerde Bahçelerin yürüyüş yollarında Veranda ve tüm dış mekan zeminlerinde Dış mekan duvar kaplamalarında Barbeküler Havuz basamakları Dış mekan merdiven basamakları

Yukarıda belirttiğimiz dış mekanların dışında kalan ve iç mekan olarak bilinen banyolarda bu ürün rahatlıkla kullanılmaktadır. Kaymaz bir yapıya sahip olması banyolarda sağlıklı bir kullanım imkanı sağlamaktadır. Ayrıca iç mekan mutfak ve iç duvar kaplama malzemesi olarak da tercih edebilirsiniz. Kendine has renk seçenekleri ve özel delikli yapısı ile doğal bir görünüm elde etmek isteyenlerin ilk tercihi; traverten mermer ürünleridir.

Traverten Dayanıklı Mıdır?

Bu doğal taş ürünleri granit ve mermer ürünleri kadar sert bir yapıya sahip olmasa da sağlam ve uzun ömürlü bir üründür. Bunun en büyük ispatı yüzyıllar öncesinde kullanılan yapıların günümüze kadar ulaşmasıdır. Özellikle yer döşemesinde kullanılan bu ürün yumuşak dokusu nedeniyle eskimeye karşı çok daha dayanıklıdır.

Doğal fiziksel etkenlere karşı son derece dirençli olan traverten taşlarının bakımları doğru yapıldığı takdirde uzun yıllar sorunsuzca kullanılabilir. Her doğal taşta olduğu gibi traverten mermer kullanımında kimyasal ürünlerin kullanılmaması gerekmektedir. Asit ve yoğun kimyasal ürünler traverten taş ürünlerinin aşınmasına ve özelliğini kaybetmesine etki etmektedir. Bu nedenle traverten ürünlerin temizliği yapılırken oldukça dikkatli olunmalıdır.

Traverten Çeşitleri Nelerdir?

Traverten taş çeşitleri çıkarıldıkları bölgeye göre farklılık göstermektedir. Genel olarak beyaz traverten ve bej traverten taşları olarak bilenen ürünün renkleri sarı çakıl ve beyaz çakıl olarak da adlandırılır. Kendine has özel delikle bir yapıya sahip olan bu ürünler istenildiği zaman özel dolgularla bu delikler kapatılabilmektedir. Bununla birlikte özel olarak hazırlanan bu ürünlerin yüzeyleri;

  • Cilalı yüzey Eskitmeli yüzey (Antik Görünüm)
  • Honlu yüzey (Mat)
  • Fırçalı yüzey (Patinato)
  • Kenar kırma

Son dönemde bu ürünler arasında en çok ilgiyi eskitme olarak bilinen; Antik Görünümlü traverten taşlar almaktadır. Belirttiğimiz özelliklere sahip Antique Pewter, Gümüş traverten, River traverten, Beyaz Traverten, Noce Traverten ve Klasik Traverten çeşitlerimizle sizlere en kaliteli ürünleri sunuyoruz. İhtiyaç duyduğunuz renk ve ebatlardaki traverten siparişleriniz için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Traverten Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Traverten Çeşitleri ve Fiyatları araştırması yapanlar için bu ürünün özellikleri belirttikten sonra kaliteli bir traverten taşının nasıl olması gerektiği hakkında bilgi vermek istiyorum. Öncelikli olarak bilinmesi gereken kullanım alanına en uygun traverten taşının tercih edilmesidir. Tercih etmek istediğiniz traverten taşını iç mekan için mi dış mekan için mi kullanmak istediğinizle başlayabiliriz. Bununla birlikte istenilen ebat ve renk seçenekleri sizin hangi taşı tercih etmeniz gerektiğini belirleyecektir.

Traverten taşın kalitesini anlayabilmek için öncelikli olarak yumuşak mı sert mi bir ürün talep ettiğiniz ile alakalıdır. Yüzeyi pürüzsüz dekoratif bir traverten mermer ihtiyacınız için daha yumuşak yapıdaki ürünler sizin için en ideal ürün olacaktır. Aynı şekilde dış mekanların zeminlerinde kullanılmak istenilen bu tür bir ürün için daha sert yapıdaki ürünleri tercih etmeniz gerekmektedir. Bu konuda yapılacak en basit yöntem ise; küçük bir parça traverten taşının kırılmasıyla belirlenebilir. Traverteni kolaylıkla kırabilirseniz yumuşak yapıda bir traverten taşı olduğunu anlayabilirsiniz.

Traverten Mermer Nerelerde Kullanılır?

Doğal taşlar arasında olan ve kullanım alanı bakımından oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan traverten taşları iç ve dış mekanlar olmak üzere birçok yaşam alanında kullanılabilmektedir. Özellikle doğal ve eşsiz bir görünüm elde etmek adına yaşam alanlarının banyo, mutfak ve salonlarında bu tür ürünler rahatlıkla kullanılmaktadır. Ayrıca granit mermer ürünlerine göre çok daha hafif olmasından dolayı duvar dekorasyonlarında sıklıkla tercih edilmektedir. İç mekan duvar dekorasyonunun yanında dış duvarlarda yalıtım malzemesi olarak da tercih edilmektedir. Su geçirmez ve serin yapısı traverten taşların dış duvarlarda tercih edilme nedenidir.

Ülkemizin farklı bölgelerindeki madenlerden elde edilen bu ürünler; çıkarıldıkları bölgeye özgü renk seçenekleriyle bizlere alternatifler sunmaktadır. Kullanılmak istenilen mekanlardaki mobilyalara uygun renk bulmak su sebeple oldukça kolaydır. Dünyanın en kaliteli maden ocaklarına sahip olduğumuzdan; istediğiniz renk, ebat ve kalitedeki traverten taş ürünlerine hemen ulaşmak adına bizimle iletişim kurmanız yeterli olacaktır.

Traverten Fiyatları 2024

Traverten Çeşitleri ve Fiyatları birden fazla etkene bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu sebeple traverten fiyatları 2024 yılında tercih edilecek renk, ebat ve boyutuna göre farklılık göstermektedir. Bununla birlikte bu ürünün fiyatını belirleyen kriterlerden bir diğerinin de kesim türü olduğunu belirtmek isterim. Tercih edilen ürünün kullanım alanına göre özel olarak belirlenen bu kesim türü ürün fiyatının belirleyecektir. Kısaca özetlemek gerekirse traverten fiyatlarını etkileyen birden fazla etken bulunmaktadır. Bu etkenleri birlikte değerlendirmek ve sizler için en ideal traverten türünü belirlemek adına sizleri satış mağazamıza bekliyoruz.

Yaşam alanlarınıza doğal bir güzellik ve görünüm kazandırmak adına uygulamayı düşündüğünüz traverten mermer ürünleri hakkında tüm merak ettikleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Talep ettiğiniz ürünün rengi, türü, boyutu ve planlanan uygulama alanın diğer ihtiyaçlarına göre; Ülkemizin en kaliteli madenlerinden çıkarılmış özel traverten taş ürünleri ve fiyatlarımızla yanınızdayız.

Open chat
Scan the code