Bazalt

Bazalt inşaat literatüründe cam yünü veya taş yünü olarak tanımlanan ama aslında mermer gibi bir doğal taş çeşidi olan madendir. Fakat endüstride çeşitli işlemlerden geçirilerek zenginleştirilmiş ve yalıtım malzemesi şekline getirilmiştir. Ayrıca zemin döşemesi amaçlı olarak kaldırım ve küp taşı olarak tercih edilmektedir. Diğer taşlara göre daha sert bir yapıya sahiptir. Dayanıklılığı her zaman öndedir ve oldukça kolay bulunan bir taştır. Çok rahat bulunduğu için kullanım alanları da hızla artmıştır. Kayseri, Antep, Ankara, İzmir, Çorlu, Urfa, Diyarbakır gibi şehirler başta olmak üzere Türkiye’nin birçok şehrinden çıkarılmaktadır.

Bazalt Nedir?

Magmatik kökenli bir doğal taş çeşidi olan bazalt, dış püskürük kayaç türüdür. Halk arasında çok sıkça olarak duyulan bazalt (Kayseri taşı), volkanik kaynaklı bir doğal taştır. Volkanik püskürme sonucu oluşan bu kayaç türünü diğer taşlardan ayıran en önemli özelliği çok sert ve dayanıklı yapıda olmasıdır. Bazalt genellikle gri veya siyah renktedir ancak diğer demir oksitlere ve hidroksitlere oksitlenmesi nedeniyle hızlıca kahverengi veya pas kırmızısına dönüşmektedir. Ayrışma veya yüksek konsantrasyonlarda plajiyoklaz nedeniyle, bazı bazaltlar oldukça açık renkli olabilmektedir. Bazalt, büyük mineral kristallerinin büyümesi için çok hızlı bir şekilde erimiş kaya soğuması nedeniyle ince taneli bir mineral dokuya sahiptir; genellikle daha ince taneli bir matrise gömülmüş daha büyük kristaller içerir. Çok sıcak ve soğuk iklimlerde kullanılabilme özelliğine sahiptir En büyük özelliği homojen bir taş olması nedeniyle çok düzgün bir hat olanağı sağlamasıdır. Problemsiz yüzeyler yapılabildiği için kaldırım ve yollarda tercih edilen önemli taşlar arasında yer alıyor. Her şekilde doğanın koşullarına karşı dayanıklı, ince taneli, yoğun yapılı ve ağırlıklara karşı oldukça dayanıklı bir taştır. Bazalt taşı, aşınması oldukça güçtür. Yüksek basınçlara dayanıklı olduğundan ince işçilik içinde oldukça uygun bir yapıya sahiptir.

Bazalt Kullanım Alanları

Bazalt taşı, dünyanın en sağlam ve en dayanıklı doğal taşıdır. Tüm zorlu şartlara üstün dayanıklılık göstermesi sayesinde de, doğal taşlar arasında en çok tercih edilen olmayı başarmaktadır. Sunduğu muhteşem özellikler sayesinde bazalt taşının kullanım alanı da oldukça geniştir. Bazaltlar homojen, solmayan, renkleri ve cilasız, silinmiş veya kaba yontulmuş yüzey biçimleri ile son on yılda yurtiçi ve yurtdışı doğal taş kullanıcılarının tercihi olan "rustik" tarz, tarihi dokuyu anımsama, pastel ve dingin renk formatıyla birebir uyuşmaktadır. Bu özelliğine atmosferin bozuşturma tesirlerine karşı dayanıklılığı ve ısı-ses izolasyonu sağlama özellikleri eklenince birçok projede kaplama taş olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bazalt taşı, agrega, kırma taş olarak da bazı beton bileşimlerinde yer alabiliyor. Bu bileşimler, yoğun mineral yapısı sebebiyle seramik üretiminde, cam sanayisinde etkin olarak hammadde kullanılıyor. Isı depolama sistemlerinde de bazalt, hammadde olarak oldukça ekonomik ve pratik çözümler sunuyor. Çeşitli kaplama uygulamalarında kullanılan taş yünü malzemesinin üretiminde bazalttan faydalanılıyor. Bazalt taşının kullanım alanları genişliyor. Yapı ve dekor sektörünün ilk başlarda düşündüğü bu doğal taş, heykeltıraşların da tercihleri arasında. Bazalttan hediyelik eşya olarak biblolar, heykelcikler üretilebiliyor.

Bazalt Fiyatları

Bazalt, çok çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. En çok inşaat projelerinde bir agrega olarak kullanılmak üzere ezilmektedir. Bazalt tıpkı granit gibi boyut taşı olarak bilinmektedir. Bazalt kayalarının ince levhaları kesilmekte ve bazen yer karoları, bina kaplamaları, anıtlar ve diğer taş nesneler olarak kullanılmak üzere parlatılıp değerlendirilmektedir. Stok bilgisi, temin edilebilme ve en uygun bazalt fiyatları bilgisi için Merkez Fabrika ve Kadıköy Showroom ile irtibata geçebilirsiniz.
Open chat
Scan the code