Mermer

Metamorfizm sonucu dolomit ve kalkerlerin tekrar kristalleşmesi ile oluşan bileşime mermer denir. Mermerin bileşiminde kalsiyum karbonat, magnezyum karbonat, kalsit, silika, silis, feldspat, mika, demir oksit, flüorin ile organik maddeler vardır.

Mermer Nedir?

Endüstride cinsi, ebatları ve içeriği ne olursa olsun kesilerek parlatılan her cins taş mermer olarak kabul edilir dolayısı ile diyabaz, granit, fanolit, lösitli siyenit ve serpantinler gibi magmadan türeyen tüm kayaçlar mermer olarak kabul edilmektedir.

Mermer Çeşitleri

Çıkarıldığı ocağa göre türü ve ismi değişen oluşum dayanıklılık, kalite ve kullanım kolaylığı ile her yerde aynı fiziksel özelliklere sahiptir. Ülkemizde seksenin üzerinde ve 120 farklı renk ve desende mermer rezervi bulunmakta. Ev ve işyerlerinde dış mekanlarda estetik güzellik katmak için kullanılan traverten mermer, trafik yoğunluğunun fazla olmadığı sanatsal alanlarda beyaz mermer, kaplama, döşeme ve tezgah olarak daha çok otel, villa, hastane gibi özel alanlarda ise siyah mermer çeşitleri daha sıkı kullanılır.Jeolojik yapısına göre sedimanter kayaçlar, metaformik kayaçlar ve magmatik kayaçlar olmak üzere 3 çeşidi bulunan mermerin yapı ve dokusuna göre sisti mermerler, breşik mermerler, masif mermerler ve laminal mermerler olmak üzere dört türü vardır. Mineral tanelerine göre ise büyük taneli, iri taneli, orta taneli ve ince taneli mermer çeşitleri sıralanır mineral bileşimlerine göre ise mermerler mermer skarn, kalkşist ve spolen olmak üzere 3 ayrı grupta mermer çeşitleri vardır.

Granit Mermer Ve Mermer Renkleri

Eski çağlardan bu yana önemli bir malzeme olarak kullanılan granit sert ve kristal yapılı minerallerden oluşan taneli görünüşe sahip kayaç çeşidi granit mermer.  Açık ve koyu renkleri bulunan granit piyasada blok taş ve kırma taş mıcır olarak kullanılır mineral yapısına göre beyaz, sarı, kırmızı, mavi, turuncu, pembe, gri, siyah ve yeşil renkte olabilirler ve yeryüzünde çok görülürüler hatta granitin yeryüzünün temelini oluşturduğu kabul edilir.

Mermer Fiyatları

Tüm granit mermer fiyatları ebatlarına ve işçiliğine göre fiyatlarında değişiklik göstermektedir, mermer mutfak tezgahı gibi kullanım alanı ve ölçülerinin alınmasının ardından tam fiyatı belirlenir, mermer fiyatları alınan ölçünün ve yapılması gereken işçiliğin maliyetine göre şekillenir ancak mutfaklarda şık ve kullanışlı olan bir granit tezgah hemen her bütçeye uygun şartlarda bulunabilir.Mermer Ürünleri Bu yapıdan elde edilen ürünler ev ve işyerlerini şık ve konforlu gösterir ve dayanıklıdır bu nedenle mutfak mermeri olarak daha sık karşımıza çıkan kayaçlar aynı zamanda granit tezgah fiyatları açısından değerlendirildiğinde birçok malzemeye göre daha ekonomiktir. Dünyada en sık bulunan taş olan sert oluşum tarih boyunca binlerce farklı üründe ham madde olarak kullanılmıştır. Binaların iç ve dış cephe döşemesinde, heykellerde, mezar taşlarında, süs eşyalarında, inşaat sektöründe kullanılan mermerin tüketimi yıllar boyunca sürekli artmaktadır.