Mermer, yüzyıllardır hem imparatorlar ve krallar hem de zanaatkârlar ve sanatçılar tarafından sevilen en güzel, en aranan taşlardan birisi olmuştur. Her bir blok veya plaka ister kar gibi saf beyaz olsun ister renkli damarlarla dolu olsun, benzersiz ve çarpıcı bir sanat eseridir.

Benzersiz yeni mermer modelleri ve uygun mermer fiyatları ile mekanlarınızı lüks ve estetik bir görünüme kavuşun!

Özel Efesus Stone koleksiyonlarını şimdi inceleyin!


Çarpıcı ve Benzersiz Bir Doğa Eseri: Mermer

Bu taşa bir bakışta, neden nesiller boyu bu kadar çok sevildiğini anlamak kolaydır. Bu taştan imal edilen ürünler, mekânlara yadsınamaz bir lüks ve zenginlik dokunuşu katar. Güzel bir mermer tasarıma hayran kalmayan yoktur.

Rönesans döneminin ünlü heykeltıraş, ressam, mimar ve şairi Michelangelo’nun, daha işine başlamadan her seferinde, blok içinde heykelin zaten tamamlanmış olduğunu belirttiği bilinmektedir. Bu İtalyan usta, eserinin zaten bu doğal taşta var olduğunu ve kendisinin sadece gereksiz malzemeyi kesmesi gerektiğini, taşın içine hapsolmuş formları, yalnızca kendisinin görebildiği formları, serbest bıraktığını daima vurgulamıştır.

Mermerler, Antik Yunanistan çağından beri en nefes kesici anıtlar ve sanat eserleri için tercih edilen malzemelerden olmuştur. Sıra dışı, büyüleyici güzelliği ile mimarlara ve sanatçılara ilham vermiş, yüzyıllar sonra bile bu lüks taşa olan hayranlık, hiç azalmamıştır ve günümüzde çoğu mimar, iç mimar ve tasarımcı, bloklarda serbest bırakılmayı bekleyen yeni şekiller bulmaktadır. Kendine özgü özelliklere sahip sayısız mermer çeşidi vardır.

Beyaz, doğal tonlu veya renkli damarlı olmasının yanı sıra, koyu siyahtan zümrüt yeşili veya cömert pembeye kadar değişebilen bir renk tabanına sahip başka mermer türleri de vardır. Renk ve damar yoğunluğu, her bir blok için benzersizdir, böylece her tasarım için benzersiz desenler oluşturur. Binlerce yıl boyunca gücü ve güzelliği nedeniyle çok büyük saygı görmüştür. Hem tasarım için estetik açıdan büyüleyicidir hem de son derece pratik ve sağlam bir yapıya sahiptir.

Mermer Nasıl Oluşur?

Peki, mermer nasıl oluşur, nasıl ortaya çıkmıştır ve neden uzun zamandır sevilmektedir?

Mineral kalsitten (CaCO3) oluşan bu doğal taş genellikle mikalar, kil mineralleri, kuvars, demir oksitler, pirit ve grafit gibi diğer mineralleri içerir. Kalsitten yapılmış yumuşak kalker taşı formunda hayatına başlayan bu doğal taş, metamorfik bir kayadır. Bu kayanın görünümü, yoğun ısı ve basınç sayesinde zamanla kimyasal ve fiziksel biçimde dönüşür.

Magma veya tektonik plakaların neden olduğu ısı ve basınç altında yeniden kristalleşmeye başlar. Isı ve basınç, kayanın dokusunu değiştirir ve kalsit kristallerinin büyümesini ve iç içe geçmesini engeller. Kireçtaşının bir doğal taş formuna dönüşümü, genellikle, yerkabuğunun geniş alanlarının bölgesel metamorfizmanın ısı ve basıncına maruz kaldığı yakınsak levha sınırlarında meydana gelir. Kireçtaşından dönüşümün ilk aşamalarında, kayadaki kalsit kristalleri oldukça küçüktür.

Metamorfizma öncesi kireçtaşı içindeki kalsit, genellikle taşlaşmış fosil materyal ve biyolojik artıklar şeklindedir. Metamorfizma ilerledikçe, kristaller de büyür ve birbirine kenetlenen kalsit kristalleri kolayca tanınabilir hale gelir. Kireçtaşın orijinal fosil ve tortul yapılarını gizleyen yeniden kristalleşmedir. Yeniden kristalleşme, kireçtaşı ve mermer arasındaki ayrım belirleyicisidir. Düşük düzeyde metamorfizmaya maruz kalan mermerler, çok küçük kalsit kristallerine sahiptir.

Yeniden kristalleşme sırasında mevcut olan mineraller, bazen tüm parçaları çok çeşitli renklerde renklendirebilir. Maviler, griler, pembeler ve kırmızılar en yaygın olanlarıdır ancak yeşil, mor ve sarı bilyeler de bulunabilir. Kil, mika, kuvars, demir oksitler en yaygın minerallerden bazılarıdır ve kırmızımsı, gri ve beyaz renk tonlarına veya damarlaşmaya neden olurlar. Hematit ve demir oksitler de içerisinde sıklıkla bulunur.

Hematit ve demir oksitler kırmızı, pembe ve kahverengi tonlar oluşturabilirken limonit sarı ve derin, zengin bir yeşile de neden olur. Saflık, belirli bir taş örneğinde renk değişiminin olmamasını ifade eder. Renkli damarlanma birçok insan için çok istenen bir özellik olmasına rağmen, en saf olanlar neredeyse tamamen beyaz veya çok açık renklidir. Damarlanma, ya orijinal kireçtaşı içinde bulunan ya da kireçtaşı bu doğal taşa dönüşürken mevcut bulunan mineral birikintilerinden kaynaklanır.

Kireçtaşı ile Mermer Nasıl Ayırt Edilir?

Kireçtaşı ile arasındaki temel fark, kireçtaşının tipik olarak kalsiyum karbonat fosillerinden oluşan tortul bir kaya olmasıdır. Mermer ise metamorfik bir kayadır. Kireçtaşının oluşumu, deniz kabukları, kum ve çamur okyanus, deniz ve göllerin dibinde biriktiğinde ve zamanla katılaşarak kayalara dönüşmesiyle gerçekleşir. Mermer, tortul kireçtaşı ısıtıldığında ve doğal kaya oluşturma süreçleriyle sıkıştırıldığında, tanelerin yeniden kristalleşmesi ile oluşur.

Bir kireçtaşına yakından bakıldığı takdirde, genellikle bir kalsit matrisi tarafından bir arada tutulan fosil parçalarını görebilmek mümkündür. Kireçtaşı, ayrıca daha gözeneklidir çünkü fosil parçaları arasında küçük açıklıklar bulunmaktadır. Mermer ise genellikle açık renklidir ve yapboz parçaları gibi birbirine kenetlenmiş kalsit kristallerinden oluşur. Ayrıca, kalsit olmayan minerallerin kapanımları olan renkli çizgiler içerebilir.

Mermerin Fiziksel Özellikleri ve Kullanım Alanları

Mermer dünyanın birçok bölgesinde bulunabilen, fiziksel özellikleri ile yapısı bakımından özellikle oymacılık için mükemmel yumuşaklıktadır ve renklendirmeden bağımsız, en benzersiz yönlerinden birisi de yarı saydam oluşudur. Hiçbiri tamamen şeffaf olmasa da genellikle heykellerde bu kadar yaygın şekilde kullanılmasının nedenlerinden biri, en az birkaç milimetresinin görülebilmesi olup yüzey olarak yarı saydam olması ona daha fazla derinlik katar.

İnsan heykellerini daha opak malzemeden yapılmış heykellere göre bütün ve canlı hissettiren mermer, eskiden olduğu gibi bugün de hala inşaat sektöründe yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu doğal taştan imal ürünler, mütevazi evlerde bile bulunur. Yani bu taş, artık sadece imparatorlar ve krallar için değildir. Mermer tezgahlar, lavabolar hem güzelliği ve süit şıklığı hem de yüzeyinin daima serin ve pürüzsüz kalışından fazlasıyla tercih edilir.

Mermerin kullanım alanları, saymakla bitmez. Elbette, Dünya'nın bu en kaliteli doğal taşı, yaşam alanlarının başka yerlerinde de kullanılabilir. Örneğin çarpıcı görünen yer zemini, yaşam alanlarının girişine, mutfak ve banyolara tezgah olarak ister sade ister oymalı bir şömine de oturma odalarına şıklık ve zarafet katabilir. Merdiven basamakları ve dış mekan duvar kaplamalarından, farklı aksesuar ürünlerine kadar da tercih edilen bu taş, kırma taş veya kesme taş haline de getirilir.

Kırma taşın kullanım alanı, karayolları, demiryolu yatakları, bina temelleri ve diğer inşaat türlerinde agrega olarak kullanılmasıdır. Bu doğal taşın belirli ölçülerde parçalar halinde kesilmesiyle ise ölçü taşı üretilir. Binalarda, heykellerde, anıtlarda, kaldırımlarda ve diğer projelerde ölçü taşı kullanılır. Kısacası, geçmişte heykel, anıt ve yapı malzemesi olmak üzere kullanılan bu doğal taş hala aynı şekilde kullanılmaya devam etmektedir.

Bu harika doğal taş, sadece iç ve dış mekanlara ayrı bir değer katmakla kalmaz. Aynı zamanda, bakımının kolay, sağlıklı ve uzun ömürlü oluşu da, en önemli özelliklerindendir. Doğal taş sektöründe akla ilk gelen isimlerden olan Efesus Sone, ihtiyaç duyulan alanlar için zengin bir ürün yelpazesine sahip olup yüksek kaliteli doğal taşlar üretimi konusunda alanında uzmanlaşmış bir firmadır.

Asit Reaksiyonu ve Sertliği

Kalsiyum karbonattan oluşan mermerin özellikleri arasında yer alanlardan bir tanesi de, birçok asitle temas halinde reaksiyona girerek asidi nötralize etmesidir. En etkili asit nötralizasyon malzemelerinden birisi olarak mermer, genellikle ezilir ve akarsularda, göllerde ve toprakta asit nötralizasyonu için kullanılır. Kimya endüstrisinde de asit nötralizasyonu için kullanılmaktadır. Antasit ilaçlar, asit reflüsü azaltmak için kullanılan CaCo₃ toz içerir.

Kalsitten oluşan mermerin sertlik derecesi, Mohs sertlik ölçeğinde üç ila beş arasında olup işlenmesi kolaydır ve bu da onu, heykel ve süs eşyaları üretmek için kullanışlı hale getirir. Düşük sertliği ve çözünürlüğü, hayvan yemlerinde kalsiyum katkısı olarak kullanılmasına izin verir. Özellikle yumurta üretimi için tavuk ve süt inekleri için kalsiyum katkı maddeleri önemlidir. Banyo ve mutfak armatürlerinin fırçalanmasında da düşük sertlikte aşındırıcıdır.

Mermer Çeşitleri

Yeni Mermer Çeşitleri ve Modelleri
mermer çeşitleri ve fiyatları 2023

Yüzyıllar boyunca dünyanın her yerindeki yapılarda, işletmelerde, müzelerde ve evlerde lüks ve sofistike bir malzeme olarak kullanılan bu taş, elde edilmek istenen estetik tonlara hitap eden sayısız renk ve desen seçeneği ile benzersizdir. Bulundukları bölgenin yapısına göre damar, renk ve sertlik derecesinde farklılıklar gösteren bu taş, genellikle renklerine göre çeşitlendirilir.

Türkiye, doğal taş maden ocağı bakımından en kaliteli ocaklara sahip ülkeler arasındadır. Ülkemizde konut, eğlence ve ticari sektörler için özel müşterilerden önde gelen tasarımcılara ve mimarlara kadar herkes tarafından giderek artan bir popülerlik kazanmakta olup en kalitelileri Afyon, Balıkesir, Denizli, Bilecik, Burdur, Isparta, Muğla, Amasya, Antalya, Diyarbakır ve Marmara ocaklarından çıkartılmaktadır.

Dünyadaki en çok tercih edilen bazı farklı mermer renkleri ise şöyle sıralanabilir:

 • Beyaz
 • Siyah
 • Gri
 • Kahverengi
 • Bej
 • Yeşil
 • Sarı
 • Kırmızı
 • Kalküta
 • Krem
 • Mavi

Mermer Fiyatları 2023

Mermerler, pahalı bir üne sahip olmakla birlikte birçok faktöre bağlı olarak büyük ölçüde değişmektedir. Sınırlı doğası, dayanıklılığı ve zamansız güzelliği onu pahalı kılar. Herhangi bir alana yaydığı lüks deneyim nedeniyle tercih edilen bu doğal ürünün çıkartılmasından, gösterişli ürünlere dönüştürme işlemine kadar yoğun bir enerji gerekir. Fiyatın değişkenlik göstermesindeki en önemli etken ise estetik güzelliğidir.

Mekanları süsleyen ve sıradan alanları muhteşem hale getiren bu benzersiz doğal taşa, ezberden net bir fiyat verebilmek mümkün değildir. Rengin, türün, damar yapısının ve işçiliğin etkili olduğu fiyatlar için Efesus Stone ile iletişime geçilerek net ve sağlıklı bir fiyat bilgisi alınabilir. Belirli türlere olan talep, örneğin daha az damarlı, daha yüksek kalite ve belirli renkler maliyeti artırır.

Yaygın bulunan çeşitlerin çoğundan daha nadir bulunan türler daha pahalıya mal olur. Modern ev sahipleri, mimari, dekorasyon ve yaşam tarzı trendlerini yakından takip etmek ister, bu da fiyatı etkiler. Örneğin, gri, siyah, beyaz ve bej türleri revaçta olup ileriye dönük müşteriler tarafından talep edilmektedir. Bu da pazardaki maliyetini artırmaktadır. Bu taş, çok yönlü olduğu için uygulama da aynı zamanda maliyeti etkileyen bir faktördür.

Open chat
Scan the code