Doğal mermer çeşitleri ve uygun mermer fiyatları ile mekanlarınızı şık ve estetik görünüme kavuşun! Özel Efesus Stone koleksiyonlarını şimdi inceleyin!


Mermer Fiyatları ve Mermer Çeşitleri

Kalker ve Dolomitik kalkerlerin farklı ısı ve basınç altında Metamorfizmaya uğrayarak kristalleşmesi sonucunda oluşan sert taşlara mermer denilmektedir. Oluşumu yüzyıllar alan bu doğal taşlar bir çok yapı malzemesi olarak kullanılmaktadır. Mermerlerin çıkarıldığı yere mermer ocağı denildiği gibi her ocağın yapısına göre mermerlerin çeşitliliği ve kalitesi değişmektedir. Mermer Fiyatları ve Mermer Çeşitleri bu sebeple çıkarıldığı bölgeye, rengine ve sertlik derecesine göre değişmektedir.

Yeraltında oluşan şiddetli basınç ve sıcaklığın etkisiyle kireç taşlarının metamorfizmaya uğrayarak; kalsit kristallerin sıkışması sonucunda mermer meydana gelmektedir. Bu sebeple mermerin asıl oluşumu kalsit kristallerin sıkışmasına bağlıdır. Doğanın insanoğluna büyük bir hediyesi olan mermer bu şartların oluşması için yüzyıllarca yılın geçmesine ihtiyaç duymaktadır.

Mermer Çeşitleri Nelerdir?

Mermer Çeşitleri
mermer çeşitleri

Ülkemiz Alp Himalaya Dağ Kuşağında yer aldığından mermer ocakları bakımından Dünyanın en zengin rezervlerine sahiptir. Ülkemizin farklı bölgelerinde sahip olduğumuz mermer ocaklarından; Dünya’nın en kaliteli mermer bloklarını elde etmekteyiz. Çıkarıldığı bölgeye has özelliklere sahip olan mermer çeşitleri ocaklarına ve renklerine göre farklı isimlerle adlandırılmaktadır.

Yapı malzemeleri arasında en çok tercih edilen ve uzun yıllar sorunsuz bir kullanım imkanı tanıyan mermer çeşitleri çıkarıldıkları bölgeye göre adlandırılmaktadır. Bununla birlikte sahip oldukları renk ve sertlik derecesi mermer çeşitliliğine etki etmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Dünya’nın en kaliteli maden ocaklarına sahip olan Ülkemizde; en kaliteli mermerlerin çıkarıldığı bölgeleri şu şekilde sıralamamız mümkün.

  • Afyon
  • Bilecik
  • Balıkesir
  • Burdur
  • Denizli
  • Isparta
  • Antalya
  • Amasya
  • Elazığ
  • Diyarbakır

Kaç Çeşit Mermer Var?

Mermer çeşitleri bulundukları bölgenin yapısına göre farklılık göstermektedir. Her bölgedeki mermer diğer bir bilgeye göre farklı renk, damar ve sertlik derecesine sahiptir. Ülkemizde çıkarılan mermerler genel olarak renklerine göre çeşitlendirilmekle birlikte Afyon bölgesinde çıkarılan mermerler oldukça kaliteli ve değerlidir. Renklerine göre sınıflandırılan mermerleri; beyaz mermer, bej mermer, gri mermer, siyah mermer, kahverengi ve yeşil mermer olmak üzere sınıflandırmak mümkündür.

Beyaz Mermer

Ülkemizde en çok çıkarılan ve bu nedenle en çok tercih edilen mermer türüdür. Düz beyaz mermerler gri veya daha koyu renkli damarlara sahiptir. Beyaz rengi temizlik bakımından oldukça gösterişli olduğu için banyolarda sıklıkla tercih edilmektedir. Bununla birlikte Ülkemizdeki rezervleri yüksek olduğu için en düşük maliyetli mermer olarak da bilinmektedir.

Bej Mermer

Krem veya fildişi olarak bilinen renk tonlarında çıkarılan mermerlere bej mermer denilmektedir. Kendinden daha koyu renklerdeki damarlara sahip olan bu mermer türü genellikle zemin döşemelerinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Gri Mermer

Ülkemizde çıkarılan doğal mermer bloklarından bir diğeri de gri tonlardaki mermerlerdir. Açık griden koyu griye kadar geniş bir renk kartelasına sahip olan gri mermerler iç mekan dekorasyonlarında sıklıkla tercih edilmektedir.

Siyah Mermer

Zarafetin ve şıklığın temsilcisi olarak adlandırılan siyah renkli mermerler kullanıldıkları mekana ayrı bir görünüm kazandırırlar. Kendinden daha farklı koyu renkli damarları bu mermer türüne farklı bir bakış açısı kazandırmaktadır.

Kahverengi Mermer

Kahverenginin tonlarında çıkarılan mermerler yaşam alanlarının birbirinden farklı yerlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Sakinlik ve dinginlik göstergesi olarak tanımlanan bu renkteki mermerleri banyo, mutfak veya diğer yaşam alanlarında rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Yeşil Mermer

Mermer çeşitleri arasında önemli bir yere sahip olan yeşil mermer üzerindeki beyaz renkteki damarları ile farklı bir ambiyans oluşturmaktadır. Beyaz mermer türlerine göre çok daha az bulunduğu için değerli ve kaliteli bir mermer türüdür.

En Kaliteli Mermer Nerede?

Mermer fiyatları ve mermer Çeşitleri hakkında bilgi verdiğimiz bu yazımızda En Kaliteli Mermer Nerede sorusu da cevap vermek istiyorum. Yaşam alanlarının farklı bölgelerinde kullanılan mermer tercihi yaparken bir takım özel durumlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunların başında kullanılacak olan ürünün kalitesidir. Bilindiği üzere mermerlerin kalitesi çıkarıldıkları ocaklar ile doğrudan ilişkilidir. Bununla birlikte çıkarılma işlemleri ve çıkarılan blok mermerlerin işlenmesi bu kaliteyi etkilemektedir.

Ülke genelinde en çok bilinen ve en çok tercih edilen mermer türü ise Afyon mermeri olarak bilinmektedir. Bu bölgemizde çıkarılan mermerlerin damar yapısı ve sertlik derecesi oldukça iyidir. Ayrıca yukarıda belirttiğimiz diğer bölgelerimizde de oldukça kaliteli maden ocakları bulunmaktadır. Bu konuda Efesus Stone olarak Ülkemizin en kaliteli maden ocaklarından elde ettiğimiz mermerleri sizlerle buluşturmaktan gurur duyuyoruz. Birbirinden farklı renk ve damar yapısına sahip kaliteli mermerlerimiz hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmanız adına sizleri satış mağazalarımıza bekliyoruz.

Mermer En Çok Nerede Kullanılır?

Dünya’nın en kaliteli doğal taşı olarak bilinen mermer yaşam alanlarının farklı noktalarında kullanılmaktadır. İnsanoğlunun geçmiş yıllarda heykel, anıt ve yapı malzemesi olarak kullandığı mermer çeşitleri günümüzde de aynı şekilde kullanılmaya devam etmektedir. Yaşam alanlarının iç ve dış mekanları ile birlikte iş yerlerinde birbirinden farklı renk ve özellikteki mermerler kullanıldıkları alanlara ayrı bir değer katmaktadır. Bu alanda mermer en çok; mutfakların tezgah ve lavabolarında, banyoların zemin kaplamalarında, merdiven basamakları ve zemin döşemelerinde, dış mekan duvar kaplamalarından ve farklı aksesuar ürünlerinde tercih edilmektedir. Bakımının kolay olması, sağlam yapısı, uzun ömürlü ve sağlıklı bir ürün olması mermer kullanımının artmasında büyük pay sahibidir. Sizde ihtiyaç duyduğunuz alanlar için en ideal mermer türünü; geniş ürün yelpazemizden seçebilir ve uzun yıllar güvenle kullanabilirsiniz.

2022 Mermer Fiyatları Metresi Ne Kadar?

Mermer fiyatları satın almak istediğiniz mermerin türü, rengi, damar yapısı, işçiliği ve stok durumuna göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle satın almak istediğiniz mermerin öncelikli olarak kalitesi veya yukarıda belirlediğimiz kriterlerini belirlemeniz gerekmektedir. Uygulama alanın hesaplanmasının doğru yapılması da bu konuda oldukça önemlidir. Projenizin için doğru maliyet hesabının yapılması adına bu oldukça önemlidir. Yanlış yapılan ölçümler sonucunda gereğinden fazla ürün satın alarak çok daha fazla para harcayabilirsiniz. Ayrıca kullanım alanı için en ideal veya in uygun mermer çeşidinin belirlenmesi gerekmektedir. Mermer fiyatları ve çeşitleri hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak ve sizin ihtiyacınıza en iyi cevabı verecek mermer türünü belirlemek için; bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Mermer Hangi Yapıda Kullanılır?

Mermer doğal bir ürün olduğu için kullanım alanının sınırlamak oldukça zordur. Eski çağlardan günümüze kadar birbirinden farklı onlarca alanda bu ürünün kullanıldığını kolaylıkla görebilirsiniz. Dekorasyon ürünlerinden yapı malzemelerine ve yaşam alanlarının tümünde bu ürünü kullanmak mümkündür.

Mermer yapı alanında kullanıldığı alanlara farklı bir estetik görünümün yanında değer katmaktadır. Lüks yapıların tamamında bu ürünün oldukça fazla kullanıldığı görünmektedir. Mermer çeşitleri ve farklı renk seçenekleri sayesinde bütün dekorasyon ürünleri ile bir uyum oluşturabilmektedir. Bu nedenle yaşam alanlarında kullanıldığı kadar iş yeri gibi farklı yapılarda da rahatlıkla mermer ürünlerini görmemiz mümkün. Binaların tüm dış cephe kaplamalarından zemin döşemelerine kadar geniş bir kullanım alanına sahip olan mermer çeşitleri ile yaşam alanlarına değer katılmaktadır.

Mermer Metrekare Nasıl Hesaplanır?

Mermer metrekare hesabı mermerin kullanım alanı için yapılan bir ölçümlemedir. Bilindiği üzere 1 metre kare demek dört kenarı uzunlukları 1 metre olan kare alan ölçüsüdür. Kısacası M2= en (metre) X boy (metre) işlem soncunda belirlenir.

Bu formülle evinizde veya iş yerinizde kullanmak istediğiniz mermer için gereken metrekare ölçüsüne sahip olursunuz. Bu hesaplamayı doğru yapmanız alacağınız mermerin doğru kesilip hazırlanması için oldukça önemlidir. Tüm alanlarda kullanılmak için yapılan doğru hesaplar sizlerin doğru fiyata veya yeterli miktarda mermer almanıza yardımcı olmaktadır. Bu konuda net bir fikri olmayanlar, kullanım alanları çap veya farklı geometrik şekle sahip olanlar mermer metrekare hesabı için bizimle iletişime geçebilirler.