Andezit

Andezit, magmanın yer kabuğu derinliklerinden yüzeye çıkarak, hızlı şekilde soğumasıyla oluşan volkanik bir kayaçtır. Yüzeyi soğumuş lavlarla kaplıdır. İçeriğinde bolca mineraller bulunur. Yapısı kristal ve camlardan oluşur. Basınç ağırlığı 800-900 kg/cm’dir.

Andezit Nedir?

Andezit taşı eflatun, mor, pembemsi gibi farklı renklerde olan püskürük taşlardır. Bazen de grimsi ve siyahın açık tonları şeklinde görmek mümkündür, Andezit kayaçların renkliliğinde yaşlarının etkisi bulunmaktadır. Ankara taşı olarak da adlandırılır ve bu adlandırılmanın nedeni bu bölgede daha çok bulunmasıdır. Benekli, aşınmaya dayanıklı ve kaymaz bir malzeme olması nedeniyle yapılarda sıklıkla kullanılmaktadır. Her yapıda kullanımı yapılmak üzere yapı malzemeleri tercihleri yapılmaktadır. Bu malzemelerin tercihini yapı tasarımcısı mimar ve mühendisler yapmaktadır. Tarihi yapıları incelediğimizde bu yapıları birçoğunun doğal malzemelerden yapıldığı görülmektedir. Bu malzemelerin genelde doğal taşlar olarak tercih edildiğini görmek mümkündür. Bu tercihlerin altında malzemelerin dayanımı, estetik yapıları, görselliği ve verdiği performans dikkate alınarak tercih edilmektedir. Yapıların ömrünü ve kalitesini yapımında kullanılan malzemenin kalitesi ve dayanımı belirlemektedir. Geçmiş birçok yapıya baktığımızda doğal taşlardan en çok kullanımı yapılan ürün olarak andezit taşıgörünmektedir. Bu doğal madenin neden bu kadar fazla kullanımı yapıldığını incelediğimizde malzemenin dayanım özelliği ve diğer birçok avantajı ortaya çıkmaktadır. Malzemeyi incelemek ve anlamak için öncelikle kullanımı yapılan ürünleri anlamak gerekmektedir. Üretimi yapılan andezit genel olarak ana vatanı Ankara olarak bilinmektedir. Geçmişte birçok cumhuriyet yapısında ve Osmanlı döneminde yapılan tarihi yapıların birçoğunda bu ürün kullanımı yapılmaktadır. Bu yapılarda kullanım alanı olarak genelde cephe kaplaması, zemin döşemesi ve özel işlemeler olarak göz önüne gelmektedir. Bunun yanında eski Ankara evleri ve yurdumuzun birçok bölümünde andezit taşının basınca dayanım katsayısından yararlanılarak yığma sistemle duvarlarda kullanılmıştır.

Andezit Kullanım Alanları

Andezit levha ve plakalar genellikle duvar kaplamalarında ve döşemelerde kullanılırlar. Duvar kaplamaları yapılırken duvarın tamamı veya belli bir kısmı andezitle kaplanabilir. Zemin kaplaması olarak kaldırımlarda, döşemelerde, tretuvar kaplamalarında, merdiven basamaklarında, engelli rampalarının kaplamalarında vs. yerlerde görmek mümkündür. Özelikle park ve bahçelerde, harpuşta, söve, çiçeklik gibi elemanların yapımında sıkça görmek mümkündür. Kaymaz bir malzeme olduğundan rampalarda, merdivenlerde ve eğimli yüzeylerde kullanışlıdır. Andezit taşı kullanım yerine göre, levha, plaka, bordür gibi farklı şekillerde üretilirler. Ayrıca andezit kaplama yapmanın boya ve renk gerektirmemesi de kullanım avantajlarından biridir. Dekoratif bir özelliğe de sahip olduklarından bank, çiçeklik ve diğer şehir mobilyalarında kullanılırlar. Farklı kalınlık ve boyutlarda üretimleri de yapılarak her alanda kolayca kullanılabilirler. Andezit taşı ısıdan ve dış faktörlerden etkilenmez. Buna rağmen andezit taşı fiyatları da oldukça uygundur. Boyama ya da cila gerektirmez. Yalıtım malzemesi olarak da kullanılabilir. Özellikle yalıtım açısından andezit taşı fiyatları bütçelere fayda sağlayabilir. Islak zeminde kolaylıkla kullanılabilir. Bu sebeple yalıtım malzemesi olarak da tercih edilir.

Andezit Fiyatları

Kaplama ve döşemede tarihsel bir öneme sahip olan andezit taşı en çok tercih edilen yapı malzemesidir. Sadece zeminlerde değil andezit duvar kaplama özelliğiyle de iç ve dış cephelere dekoratif hava katıyorlar. Tarihte, yapılarda ve yollarda kullanılan bu taşlar birçok alanda görülmektedir. Genellikle; kaldırımlar, bordür uygulamaları, bahçe düzenlemeleri, dış cephe kaplamaları, parke uygulamaları, döşemeler, şömineler, şadırvanlar, pencere kenarları, çeşmeler, tretuvarlar, mezarlıklar, tarihi yapıların restorasyon uygulamalarında kullanılmaktadır. Tüm andezit fiyatları ebatlarına ve işçiliğine göre değişiklik göstermektedir. Stok bilgisi, temin edilebilme ve en uygun andezit fiyat bilgisi için Merkez Fabrika ve Kadıköy Showroom ile irtibata geçebilirsiniz.
Open chat
Scan the code