PLAKA

Milattan önceki devirlerde inşa edilmiş birçok eserde mermere rastlanmaktadır. Bu eserlerde kullanılan mermerlerin türleri çok çeşitli olmakla birlikte ebatlarının çok büyük olduğu dikkat çekmektedir. Tarihi, antik tapınaklarda, mermer heykel'lerde, saraylarda, Mısır firavun mezarlarında, piramitlerde, surlarda, kalelerde, stadyum ve açık hava tiyatrolarında mermere sıklıkla rastlanmaktadır.

PLAKA ÖZELLİKLERİ

Mermer plakalar, farklı renk ve desenlerinden dolayı estetik görünümlere sahiptir. Farklı türden mermer ve traverten çeşitleri kalın plakalar halinde kesilerek, yüzey ve zemin kaplaması olarak da kullanılabilmektedir. Mermer plakalardaki damarların yönleri kesim yönüne göre değişiklik göstermektedir. Buna göre eğer çizgiler birbirini takip ediyorsa "Vein Cut" olarak adlandırılır. Bu kesim sonucunda ise birden fazla mermer plakanın birbiri ile yanyana getirilip birleşmesi sonucunda "Bookmatch" adı verilen tasarımsal duvar ya da büyük ebatlı plaka fayanslar elde edebilirsiniz. Diğer kesim türü olan "Cross Cut" ise genelde sade ve düz renklerin oluşturduğu bir görünüme sahip olmaktadır.

PLAKA KULLANIM ALANLARI

Mermer plaka ve traverten plaka pek çok büyük yapı projesi için oldukça uygun malzemelerdir. Mermer plakalarda yüzey dokularında cilalı ya da mat cilalı olan modeller en çok tercih edilenlerdendir. Son zamanlarda kumlanmış plakalar da kullanım sıklıklarını artırmaları ile popülerliklerini yükseltmişlerdir. Renk ve modelden önce; plakanın nerede kullanılacağına karar vermek daha doğru olacaktır. Bu şekilde verilen kararlar mermerlerinizin mekânınız ile tam bir uyum sağlamasını garantileyecektir. Mermer plaka, inşaat sektöründe yapı ve dekorasyon malzemesi olarak tercih edilmektedir.

PLAKA EBATLARI

Mermer plaka, görsel açıdan dikkat çekici olsa da işlevsel anlamda insanların dikkatini çeken konu ölçülerdir. Tüketici taleplerine uygun bir şekilde hazırlanan mermerlerin tek bir ölçüden ziyade talebe özel hazırlanması anlayışı hakimdir. Mermer plaka kalınlıklarında özel imalatlarda kalınlıkların belirlenmesinde ürüne göre de hareket edildiği unutulmamalıdır. Bilindiği üzere mermer oldukça ağır ve kaliteli doğal taşlar arasında yer almaktadır. Bu yüzden olması gerekenden daha ince veya kalın olması durumlarında istenen uzun ömürlü sonuçlara ulaşım sıkıntısı yaşanabilmektedir.

PLAKA FİYATLARI

Plaka fiyatları ürünün hammaddesi, boyutuna ve ebatına göre değişmektedir. Mermer plaka fiyatları, çoğunlukla yapı malzemesi olarak kullanılmaktadır. Öncelikle bu tür malzemelerin rakamları belirlenirken kalite ilk ölçütlerden biri olarak lanse edilmektedir. Mermer doğal bir taş olduğu için fiyatları değişkenlik göstermektedir. Kısacası mermer plaka kullanımının ne kadar olacağı rakamları kesinleştirmektedir.

Open chat
Scan the code