Mutfaklarınızın baş tacı olan granit tezgah çeşitleri için Efesus Stone’un granit mermer fiyatlarını ve modellerini hemen inceleyin!


Granit Çeşitleri ve Fiyatları

İnsanoğlu geçmişten bu günümüze kadar yaşam alanı yapımında doğal taşlardan istifade etmiştir. Tarihin farklı dönemlerinde bu doğal taşlar arısında önemli bir yer alan Granit doğal taşının farklı örneklerini görmemiz mümkün. Uzun ömürlü yapısı, doğal görünümü ve farklı renk seçeneklerine sahip olan; Granit çeşitleri ve Fiyatları, Granitin kullanım alanlarını, granit ile mermer arasındaki farkların neler olduğunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Granit Nedir?

Magmatik kaya çeşitleri içerisinde sert ve kristal yapılı minareler barındıran doğal taşlara granit denilmektedir. Erimiş kayaçların ani soğuması sonucunda oluşan granitler yerin altında bulunmaktadır ve kullanıma sunulmak için farklı tekniklerle buralardan çıkarılması gerekir. Bulunduğu bölgenin coğrafi yapısına göre farklı renk seçeneklerine sahip olan granitler genellikle; gri, beyaz, pembe ve turuncu renklerden oluşur. Mineralojik yapısı granit taşlarının bu renk çeşitliliğine neden olmaktadır. Ülkemizin farklı noktalarında Dünyanın en kaliteli doğal taş madenlerinin bulunduğu bilinmektedir. Bu madenlerin oluşması da milyonlarca yıl almaktadır. Doğanın insanoğluna sunduğu bu doğal güzellikler yapı malzemeleri arasında en çok tercih edilen ürün olma özelliği kazandırmaktadır.

Mermer ile Granit Arasındaki Fark Nedir?

Doğal taşlar arasında kullanılan ve bilenen mermer ile Granit Arasındaki Fark Nedir? Sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Yaşam alanlarının farklı noktalarında tercih edilen ve kullanılan bu doğal taşlar arasında yapısal olarak farklılıklar bulunmaktadır. Bu farkın oluşmasındaki en önemli kriter ise iki doğal taşın farklı oluşum evrelerinden kaynaklanmaktadır. Granit mermer doğal taşına göre çok daha geç bir sürede oluşumunu tamamladığı için daha sert bir yapıya sahiptir. Bununla birlikte iki doğal taşın arasındaki farkları sıralamak gerekirse;

Granit, mermere göre oluşum evresini daha geç tamamladığı için daha sert bir yapıya sahiptir. Bu nedenle daha sağlam ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. Granit leke tutmaz yapısı nedeniyle mermere oranla daha kullanışlıdır ve temizliği çok daha kolaydır. Oluşum esnasında granitler magmatik kristallerden oluştuğu için ısıya mermerlere oranla daha fazla dayanıklıdır Sert yapısı nedeniyle granitler daha az aşınmaya maruz kaldığı için mermerden daha uzun süreli bir kullanım imkanına sahiptir. Granitler çok daha farklı renk seçeneklerine sahip oldukları için mermerlere oranla daha fazla kullanım alanına sahiptir

Mermer ile Granit Arasındaki Fark Nedir sorusu için verdiğimiz örneklerden de anlaşılacağı üzere granitler mermerlere oranla daha sağlam ve daha uzun ömürlü bir yapıya sahiptir. Bu nedenle Ülkemizde özellikle mutfak tezgahlarında granitler mermerlere oranla daha fazla tercih edilmektedir. Leke tutmaması, aşınmaması ve temizliğinin çok daha kolay olması bu ürünü mermerden bir adım öne çıkartmaktadır.

Granit Kullanım Alanları

Granit Çeşitleri ve Granit Mermer Fiyatları
granit çeşitleri ve granit mermer fiyatları

Doğal taşlar arasında sertlik derecesi ve farklı renk seçenekleriyle Granit taşları oldukça sık tercih edilmektedir. Birbirinden farklı yaşam alanlarının kaplanması veya döşenmesinde bu taşlar tercih sırasında ilk sırayı alır. Darbeye ve ısıya dayanıklı bir yapıda oluşu bu taşın hem iç mekanlarda hem de dış mekanlarda tercih edilmesinde etkisi büyüktür. Ayrıca uzun ömürlü bir yapıya sahip olmalarının yanında bakımının veya temizliğinin kolay yapılıyor olması bu taşa olan ilginin artmasına etki etmektedir.

Doğal yapısı ve farklı renk seçeneklerine sahip olan granit mermer doğal taşlarının kullanım alanlarını iki ana başlık altında değerlendirmek çok daha doğru olacaktır. Bunları iç mekan kullanım alanları ve dış mekan kullanım alanları olarak değerlendirebiliriz.

Granit İç Mekan Kullanım Alanları

Yaşam alanlarının iç mekanlarında granit kullanımı oldukça fazladır. Doğal bir görünüm elde etmek adına olduğu kadar temiz veya hijyenik bir yapı malzemesi kullanılmak istenmesi granite olan ilginin artmasına etki etmektedir. Bu sebeplerle iç mekanlarda başta mutfak tezgahları olmak üzere, banyo tezgahlarında, iç zemin döşemelerinde, merdiven basamaklarında, iç duvar kaplamalarında, masa ve sehpalarda kullanılmaktadır.

Granit Dış Mekan Kullanım Alanları

Sert yapısı sayesinde dış etkenlere karşı oldukça dayanıklı olan granit mermer birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Özellikle yapıların dış cephe kaplamalarında sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıcı, dış mekan yer döşemelerinde güvenle kullanılabilmektedir. Bunların dışında granit dış mekanlarda; merdiven basamaklarında, havuz ve veranda bölgesi döşemelerinde, bahçe düzenlemelerinde ve ocak başı gibi alanlarda rahatlıkla kullanılabilir.

Granit mi Daha Pahalı Mermer mi?

İnsanların yaşam alanlarını güzelleştirmek veya farklı bir görünüm elde etmek adına doğal taşları sıklıkla tercih ettiği bilinmektedir. Kullanılacak alana veya kullanım amacına uygun olan granit mermer tercihi bu konuda en önemli kriter olarak karşımıza çıkmaktadır. Granit Çeşitleri ve Fiyatları konusunda araştırma yapanların bir çoğu; Granit mi Daha Pahalı Mermer mi? Sorusunu sıklıkla sormakta ve cevabını aramaktadır.

Granit ve Mermer arasındaki farkların neler olduğunu yukarıda sizlerle paylaşmıştık. Ayrıca kullanılacak bölgenin, istenilen ebatların ve talep edilen renk kartelasının fiyat verme konusunda büyük önemi bulunmaktadır. Bu nedenle öncelikli olarak granit mermer fiyatları kıyaslaması yapabilmek adına bu kriterlerin doğru değerlendirilmesi gerekmektedir. İstenilen ölçüler ve renk belirlenmeli ve fiyat karşılaştırması buna göre yapılmalıdır. Kullanım kolaylığı ve daha uzun ömürlü yapıya sahip olan granitlerin mermerlere oranla; biraz daha yüksek fiyatlı olduğunu belirtmek isterim. Tabi ki bu tüm mermer granit karşılaştırmaları için geçerli değildir. Az önce de belirttiğimiz üzere bu fiyat aralığını tamamen tercih edilen ürünün; ebat, renk ve bulunabilirlik özelliğine bağlı olduğu bilmeniz gerekmektedir.

Tercih edilecek olan ürün bilgilerinin belirlenmesi sonucunda; talep edilen ürünün temin edilebilme özelliği ve güncel fiyat bilgisi için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Granit Mermer Fiyatları Ne Kadar?

Granit mermer darbelere ve dış etkenlere karşı oldukça dayanıklı bir doğal üründür. Kullanım amacına uygun olarak ölçümlenen ve belirlenen renk kartelasına göre farklı estetik yapıya sahip olan bu ürünün fiyatları belirlenirken bir takım kriterler göz önüne alınır. Bunların başında istenilen renk ve ebat bilgisidir. Ayrıca kullanılacak olan ürünün temin edilebilirliği bu konuda oldukça önemlidir.

Granit iç ve dış mekanların bir çok alanında kullanılmak ile birlikte iç mekanlarda mutfak ve banyo bölgesinde en yaygın kullanım alanına sahiptir. Bu alanlar içerisinde ise mutfak tezgahları için tercih edilen granit bu alanda ilk sıradaki yerini korumaktadır. Özellikle ev hanımları çizilmez ve leke tutmaz yapısı nedeniyle granit tezgahlarına büyük ilgi göstermektedir. Ayrıca mutfak dolaplarına uygun renk skalasına sahip olunması bu ürünün daha fazla kişi tarafından tercih edilmesinde kilit rol üstlenmektedir. Sizde evinizin mutfağında granit mermer ürünlerini tercih edebilir ve bunun sonucunda uzun yıllar sorunsuz bir tezgaha sahip olabilirsiniz. Bu konuda yenilik içerisinde olanlar veya araştırma yapanlar Granit Çeşitleri ve Fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Az önce de belirttiğimiz üzere bu sorunun cevabını tek bir rakamla cevaplamak mümkün değildir.

Talep ettiğiniz renk ve ebatlarına göre farklı fiyatlar ile karşılaşmanız mümkün. Bununla birlikte granit mermer için uygulanan işçilikler de fiyatların değişmesine etki etmektedir. Bu konuda en doğru ve net bilgi sahibi olmak adına bizimle hemen iletişime geçebilir ve tüm granit mermerleri hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Open chat
Scan the code