Granit

Doğal taş materyallerin kullanımı modern inşaatta kalıcılık ve zarafet katmaktadır. Herhangi bir doğal taş veya doğal taş kombinasyonu, estetik açıdan hoş bir görüntü ile bina alanınızı geliştirecek ve düşük bakım gerektiren yüksek performanslı bir cephe sağlayabilir. Yeryüzünün temel taşlarından biri olduğu düşünülen granit, içinde bulunan farklı minerallerin yoğunluğu ile değişik renklerde bulunmaktadır. Granitler jeotermal suların oluşumunda etkili unsurlardır. Yeraltında iken yüksek ısı halinde duran granitler hem yer altı sularını ısıtır, hem de içeriğinde bulunan mineralleri de suyun bünyesine ekleyerek zengin mineralli bir karışım hazırlar.

Granit Nedir?

Granit, ısı yalıtımında etkin bir rol oynayabilen, bu sayede de mekânların yalıtımına da katkısı olan, yapı maddeleri arasında en sert olanıdır. Dayanıklılığı sebebiyle uzun yıllarca kullanılabilir. Tezgâh gibi yerlerde rahatlıkla kullanılabilecek darbelere ve ısıya karşı güçlü bir yapısı vardır. Bu yapısal özelliği sayesinde, kullanılan granitin kalınlığı sadece birkaç santim olmaktadır. Sonuç olarak hem ince hem güçlü duruşu ile karakteristik bir özellik kazanmaktadır. Kullanım alanının genişliği ve dayanıklı yapısı sebebiyle tercih edilen granit, görsel yönüyle de kullanıcılarının onayından geçmektedir. Cila ile kolaylıkla uyum sağlayan bir yapısı vardır. Aynı zamanda dayanıklılığı sebebiyle basınç ve çözeltili maddelere karşı sağlam bir duruşa sahiptir. Kristalize yapısı dolayısıyla granitlerin koyu renk olanları görsel açıdan daha hoş durmaktadır. Eğer kuvars ve albit oranları fazla ise, granit beyaz ve gri renklerden; potasyum ve feldspat oranları fazla ise granit pembe ve tonlarında görülmektedir. Granit doğada; granitler, dayk, silis ve batolitler şeklinde bulunan platonik bir kayadır, sert kristal yapılı minerallerden meydana gelen taneli görünüşlü magmatik derinlik kütlesidir.

Granit Kullanım Alanları

Granit, iç ve dış uygulamalarda binlerce yıldır kullanılmaktadır. Kaba kesim ve cilalanmış granit, binalar, köprüler, kaldırımlar, anıtlar ve diğer birçok dış projenin önemli bir parçasıdır. İç mekanlar, cilalı granit plakalar ve fayanslar tezgahlarda, karo zeminlerde, merdiven basamaklarında ve diğer birçok pratik ve dekoratif özelliklerde granitin kullanımını görmek mümkündür. Granit çoğu projede insan yapımı malzemelerden biraz daha maliyetli olabilmektedir. Bununla birlikte, gri granit sıkça seçilen bir taş olmuştur çünkü zarafet, dayanıklılık ve kalıcı kalite izlenimleri üretmek için kullanılan prestijli bir malzemedir. Granit ayrıca kırılmış bir taş veya bileşen olarak da kullanılmaktadır. Granit, şantiyelerde temel olarak, yol yapımında, demir yollarında, temellerde ve kırma taşların dolgu olarak faydalı olduğu alanlarda granit kullanıldığını görmek mümkündür.

Granit Fiyatları

Granit günümüzde iç ve dış mekan uygulamalarında, inşaat ve mimari malzeme olarak kullanılmaktadır. İç mekanlarda; mutfak ve banyo tezgahlarında, zemin döşemesi, duvar ve ve merdiven kaplaması, asansör, şömine, masa ve dekoratif eşyalar gibi oldukça geniş bir kullanımı vardır. Mutfak tezgâh malzemesinin kullanım yaygınlığı bakımından incelendiğinde en çok mermer ve granit, en az ise kuvars esaslı taş, seramik ve akrilik esaslı taş malzemesini tercih ettikleri görülmektedir.Tezgâh malzemelerinden mermerit, laminat kaplama ve mermerin ekonomik olması, kuvars esaslı taş, akrilik esaslı taş, granit ve seramiğin mekaniksel (darbe, aşınma ve çizilmeye vb) etkilere karşı dayanıklı olması: akrilik esaslı taş, kuvars esaslı taş ve granitin fiziksel (su alma, rutubet, sıcaklığa vb) etkilere karşı dayanıklı olması nedeniyle tercih ettikleri görülmektedir. Tüm granit fiyatları ebatlarına ve işçiliğine göre değişiklik göstermektedir. Stok bilgisi, temin edilebilme ve en uygun granit fiyat bilgisi için Merkez Fabrika ve Kadıköy Showroom ile irtibata geçebilirsiniz.