Oniks

Oniks diğer mermerlere göre oluşumu ise soğuk kaynak sularında bulunan kalsiyum karbonatın çökelmesi ile oluşan kayaçlar olarak ortaya çıkmasıdır. Diğer mermer türlerinin oluşumu ile karşılaştırıldığında; oniksi oluşturan sular içerik bakımından daha fazla madeni tuz içermekte ve çökelme işlemi ise daha yavaş gerçekleşmektedir. Bu şartlarda oluşan taş ise; kristalize, yoğun ve oldukça saydam olmaktadır. Saydam ve kristalize yapıları ile diğer mermer türlerinden ayrılırlar. Oniks, saydam yapısı ile ışığı geçirebilme özelliğine sahiptir. Bu nedenle dekorasyon ve mimari amaçlı kullanılmaya da elverişlidir. Renk olarak genellikle beyaz, yeşil, sarı ve kırmızı olarak bulunurlar.

Oniks Nedir?

Oniks içeriğinde çok yüksek ölçüde silisyum mineralleri bulunduran bir mermerdir. Bu yapısı ile birlikte diğer mermerlerden farklı bir özelliğe sahiptir. Çünkü soğuk su kaynaklarından kalsiyum karbonat çökeldikten sonra kayaçlar oluştuğunda bu mermer ortaya çıkar. Klasik olarak bilinen diğer mermer türlerinin temas ettiği su kaynaklarına göre oniks daha fazla madeni tuz bulunan ve çökelme yaşanan kaynaklar ile temas etmektedir. Bu nedenle oluşumu daha yavaş gerçekleşen bu doğal taş, hem kristalize hem de çok saydam bir yapı gösterir. Aslında bu saydam ve kristalize yapısı sayesinde de klasik mermer türlerine göre farklılığa sahiptir. Çünkü ışığı geçirme gibi bir özelliğe sahip olurken, dekorasyon ve mimari de çok farklı kullanımlar sağlar. Çeşitleri incelendiğinde onyxler renkli yapıları ile birlikte birçok noktada kullanılacak farklı çeşitler sağlar. Mutlak bir şekilde doğal bir yapıya sahip olduğu için insan sağlığı üzerinde olumlu etkiler oluşturduğu dahi söylenmektedir.

Gümüş Oniks Ocaklarımız

Oniks çeşitlerinden biri olan gümüş oniks, Reisoğlu Mermer olarak kendi ocağımız olan Emirdağ Ocağından çıkarılmaktadır. Ocaklarımızdan çıkarılan bloklar ihraç edilmekle beraber, üretim tesislerimizde ebatlı ürün veya istenilen kalınlıkta plaka olarak da piyasaya sunulmaktadır. Gümüş oniks çıkarıldığı bloğa göre renk geçişleri değişim göstermektedir. İçerisinde sarı ve kahverenginin yoğunluk gösterdiği plakalar mevcutken, mavi ve gri geçişlerin yoğun olduğu plakalar da mevcuttur.

Oniks Kullanım Alanları

Mermer döşeme elemanlarından biri olan oniks mermer ilk aşamada, bloklar halinde atölyelere girer. İlk iş olarak uygun büyüklüklerde kesilir. Kesim sırasında dairesel elmas uçlu testereler kullanılır. Burada oluşan ısıyı önlemek amacıyla elmas kesiciye su gönderilir. Oniks taşının şekillendirmesiyse tornada yapılmaktadır. Taş öncelikle takozlarla işleme hazırlanır. Dönen tezgâhta taş şekillendirilmeye başlanır. Bu işlem tamamen profesyonellik gerektirir.Mermer ocaklarından elde edilen oniks taşı, parlatma işlemi için ayrı bir tornaya geçilir. Bu esnada taş kırılmalarını önlemek için küçük tahta desteklerle tornaya yapıştırılır. Burada karbon taşı ve su zımparası kullanılır. Onyx, ışık geçirgenliği ve az sayıda üretimi nedeniyle genellikle ,iç mekan tasarım uygulamalarında kullanılmaktadır. Kendine has dekoratif yapıları ile genellikle toplu kullanım alanlarının lobi ve fuayelerinde görsel zenginlik vermesi için ışıklandırılarak uygulanmaktadır. Diğer dar mekan kullanım alanları arasında banko alın ve kenar kaplamalarında, otel resepsiyon masaları olarak dizayn komple metal iskelet üzerinde kaplamalarda ve ahşap kombinasyonlarda kullanılmaktadır. Yunanlılar, Eski Mısırlılar ve Romalılar tarafından tapınaklarında, saraylarında hatta tahtlarının yapımında da kullandıkları keşiflerde ve tarihi yapılardada görülmüştür. Onyx birçok İslam ülkesinde cami sütunları yapımında da kullanılmıştır. Onyx, renkli yapıları itibariyle dekoratif olarak tabak, çanak, mini heykeller, el işi oyma objelerde, kişisel özel takılarda, masa, sehpa yapımlarında hatta dünyada özel ve sayılı üretilen İngiliz devi araba üreticisi Rolls Royce firmasının araçlarında iç tasarımları için kapı kollarında ve konsol döşemelerinde dahil kullanılmaktadır. Onyx soğuk su kaynaklarında bulunan kalsiyum karbonatın çökmesiyle oluşan bir kayaç türevidir. Evinizde ışıltılı mermer döşeme stilleri yaratmak konusunda yeri doldurulamaz bir taştır.

Oniks Fiyatları

Oniks mermer fiyatları, mermer ve doğal taş piyasasında en çok değişkenlik gösteren mermer fiyatlarıdır. Çünkü oniks mermeri saydamlığı, ışık geçirgenliği ve görsel güzelliği arttıkça fiyatı da doğru orantıda artış gösteren bir taş türüdür. Stok bilgisi, temin edilebilme ve en uygun oniks fiyat bilgisi için Merkez Fabrika ve Kadıköy Showroom ile irtibata geçebilirsiniz.