Limestone

Limestone genellikle mercan, foraminifera ve yumuşakçalar gibi deniz canlılarının iskelet parçalarından oluşan bir karbonat tortul kayaçtır. Başlıca maddeleri kalsiyum karbonatın farklı kristal formları olan kalsit ve aragonit minerallerdir (CaCO³). Yakından ilişkili bir kaya, yüksek oranda mineral dolomit CaMg (CO³)² içeren dolomittir. Yaklaşık 3.000 metrenin altındaki su basıncı ve sıcaklık koşulları, kalsitin çözünmesinin doğrusal olmayan bir şekilde artmasına neden olur, bu nedenle kireçtaşı tipik olarak daha derin sularda oluşmaz. Limestone ayrıca gölsel ve evaporit çökelme ortamlarında da oluşabilir. Limestone kalsit, su sıcaklığı, pH ve çözünmüş iyon konsantrasyonları gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak yeraltı sularında çözünebilir veya çökeltilebilir. Kalsit, sıcaklık arttıkça suda daha az çözünür hale geldiği retrograd çözünürlük adı verilen alışılmadık bir özellik sergiler. Türkiye’de Limestone çok yaygın bir kayaçtır. Türkiye'nin yaklaşık beşte birini bu araziler kaplar. Bu nedenle karstik aşınım ve birikim şekillerine her yerde rastlanır. Türkiye’nin en geniş karstik alanı olan Toros Dağları Bölgesidir.

Limestone Nedir?

Limestone, Mollisol toprak grubunun ana malzemesidir ve çok çeşitli kullanım alanlarına sahip bir kayadır. Diğerlerinden daha fazla şekilde kullanılan tek kaya olabilir. Eski USGS yayınlarında, dolomit magnezyum Limestone olarak anılırdı, artık magnezyum eksikliği olan dolomitler veya magnezyum açısından zengin kalkerler olarak ayrılmıştır. Tortul kayaçların yaklaşık %10'u limestonedur. Limestone suda çözünürlüğü ve zayıf asit çözeltileri, suyun kireç taşını binlerce yıldan milyonlarca yıla kadar aşındırdığı karst manzaralarına yol açar. Mağara sistemlerinin çoğu limestone ana kayadan geçer. Limestone’daki kalsitin birincil kaynağı en yaygın olarak deniz organizmalarıdır. Bu organizmalardan bazıları, geçmiş nesillere dayanan resifler olarak bilinen kaya yığınları inşa edebilir.

Limestone Kullanım Alanları

İç ve dış mimari için pek çok farklı yüzeylerde uygulanabilmektedir. Farklı tür ve çeşitleri ile limestone, mimarlar tarafından yumuşak yapısı sebebi ile evlerimizin ve iş yerlerimizin genellikle cephelerinde tercih edilebilmektedir. Limestone doğal bir yapıya ve yumuşak bir zemine sahiptir. Bu yumuşaklığı sebebi ile farklı boyut ve şekillerde rahatlıkla işlenerek hizmetinize sunulmaktadır. Geniş bir ürün yelpazesine sahip limestone evlerinizin ve iş yerlerinizin dış cephe kaplamaları için çok uygun bir materyaldir. Limestone, ülkemizin ve dünyanın pek çok noktasında döşeme ve kaplama malzemesi olarak pek çok farklı proje tarzında tercih edilmektedir. Birçok mimar ve inşaat mühendisinin en gözde tercihlerinden biridir. Evinize ve iş yerlerinize doğal bir güzellik sunacaktır. Ayrıca sadece evler için değil, restoran, hastane ve oteller içinde çok uygun bir doğal taş türüdür. Dış cephe kaplaması için kullanıldığı takdirde, otantik ve şık bir hava katacaktır.

Limestone Fiyatları

Limestone’nun en çok kullanıldığı alanlar şunlardır; çimento üretimi, kireç üretimi, tarım sektörü, metalurji, baca gazı arıtımı, cam, şeker, kağıt, lastik, boya gibi endüstriyel alanlar. Limestone’nun kullanıldığı alanlardan biri de inşaat sektörüdür. Limestone, inşaatlarda harç yapımı ya da yol gibi çeşitli yerlerde dolgu malzemesi olarak kullanılmaktadır. Kullanım yerine göre seçim yapılırken, limestone’nun sertlik ve aşınmaya karşı mukavemet derecelerine dikkat edilmelidir. İnce taneli ve kırılmış limestone, inşaatlarda beton harcına katılarak kullanılmaktadır. Kireç taşları, inşaat alanlarından sonra en çok çimento yapımında hammadde olarak kullanılmaktadır. Türkiye’de üretilen limestone diğer adıyla kireç taşı miktarının yaklaşık 4/1 oranı çimento üretimi için kullanılmaktadır. Ocaktan Blok olarak temin edilen Limestone plaka projelere uygun olarak ebatlanabilir, ve kullanıma hazır hale getirilir. Tüm limestone fiyatları ebatlarına ve işçiliğine göre değişiklik göstermektedir. Stok bilgisi, temin edilebilme ve en uygun limestone fiyat bilgisi için Merkez Fabrika ve Kadıköy Showroom ile irtibata geçebilirsiniz.