Cam Mozaik Nedir?

Eski medeniyetlerde çizgi halinde işlenen mozaik, daha sonradan insan ve hayvan resimleri çizilerek oluşturulmuştur. Bilinen en eski mozaik M.Ö. 8. yüzyıldan kalma olup, çakıl taşlarına işlenmiştir. Bu şekilden ve durumdan ilham alınarak cam mozaik doğmuştur. Hem dış cephe, hem de iç cephe kaplama işlerinde kullanılan cam mozaikler, hurda camların özel mikser ve fırınlarda işlenmesi ile üretilen oldukça dayanıklı, kullanışlı, dekoratif ve birçok alanda kullanılabilen kaplama malzemesidir. Cam mozaik üretimi sürecinde toplanan hurda camlar eleğe atılır, farklı maddelerden arındırılır. Arındırılan camlar değirmene atılır 4-5 saat öğütülür. Un haline gelen camların tane boyutu ayarlanır. Ürün renkli olacaksa, bu haline renk eklenir. Nemlendirme işlemi yapılarak şekillendirilir ve preslenir. Fırınlanma işlemi yapılır ve mozaik cam hazır hale gelir.

Cam Mozaik Özellikleri Nelerdir??

Cam mozaiklerin kendilerine özgü özellikleri bulunmaktadır. Dekoratif bir malzemedir. Mimari açıdan lüks bir görünüm sunar. Zengin desen ve renk çeşitliliği bulunur. Genel olarak dış cephe ve havuz kaplamalarında kullanılır. Fonksiyonel bir malzemedir. Temizliği kolaydır. Nem ve sudan etkilenmez. Uzun ömürlüdür. Sıcağa ve soğuğa karşı dirençlidir, aşınma yapmaz. Rengi solmaz.

Cam Mozaik Kullanım Alanları Nelerdir??

Mozaik fayans olarak da adlandırılan cam mozaikler binalarda dış cephe kaplaması olarak, kolon ve sütunların kaplanmasında, zemin kaplaması olarak, yüzme havuzlarında kaplama olarak, banyo, hamam, sauna gibi mekânların kaplanmasında, mutfaklarda, antre, hol, balkon gibi mekânlarda, müşterilerin istediği farklı mekânlarda dekoratif amaçlı kullanılmaktadır. Mavi renkli doğal su görünümünü anımsatan havuz mozaikler genellikle ıslak hacimlerde, havuz, banyo gibi alanlarda kullanılmaktadır. Cam mozaik fiyatlarını öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Open chat
Scan the code