Afyon beyaz mermer fiyatları diğer mermerlerde olduğu gibi çıkarıldıkları bölgenin fiziki ve coğrafi şartlarına göre adlandırılmakta ve değerlendirilmektedir. Bu konuda beyaz mermer denildiğinde ilk akla gelen bölgemiz ise Afyon olarak bilinmektedir. Kendine has yapısı, rengi ve kalitesi ile en çok tercih edilen mermer türü olan afyon beyaz mermeri birçok alanda kullanılmaktadır. Yapıların iç ve dış mekanlarında, yer döşemelerinde, mutfak tezgahlarında ve merdiven basamaklarında afyon beyaz mermer sıklıkla tercih edilmektedir. Bununla birlikte CNC ve Waterjet atölyelerinde işlenen afyon mermeri farklı hediyelik eşya yapımında da tercih edilen bir mermer türüdür. Kullanım çeşitliliğinin fazla olması Afyon Beyaz Mermer Fiyatları hakkında yapılan araştırmaların da fazla olmasını etkilemektedir.

Afyon Beyaz Mermer Fiyatları Nasıl Belirlenir

Afyon Beyaz Mermer Fiyatları diğer mermer türlerinde olduğu gibi farklı değerlendirmeler sonucunda belirlenmektedir. Fiyatların değişmesinde en büyük kriterleri şu şekilde sıralamak mümkün olacaktır. Mermerin rengi ve damar yapısı, sertlik derecesi ve talep edilen ebat bilgileri.

Afyon Beyaz Mermerin Kalitesi Nasıl Anlaşılır

Ülkemizin farklı bölgelerinden farklı kalitelerde mermer çıkarılmaktadır. Çıkarılan mermerlerin kalitesi mermerin birtakım özelliklerine göre değerlendirilmektedir. Yapılan bu değerlendirmede en önemli durum mermerin yüzeyi ile ilgili yapılan değerlendirmelerdir. Kaliteli bir mermer nasıl olmalı veya mermerin kalitesi nasıl anlaşılır. Maden ocaklarından çıkarılan mermerin işlenmesi esnasında kalitesi belli olur. Bloklar halinde çıkarılan mermer plaka haline getirildiğinde yüzey incelemesi daha net ortaya çıkar. Mermer yüzeyinin pürüzsüz olması veya yüzey boşluklarının bulunmaması en büyük değerlendirmedir.

Kaliteli bir mermerin yüzeyi düz ve pürüzsüz bir yapıya sahip olmalıdır. Bununla birlikte mermerin cilalanabilir olması için yeteri kadar sert bir yapıda olması gerekir. Bu iki kriter mermerin kalitesinin belirlenmesinde büyük rol oynar. Bunlara ilave olarak mermer damarlarında çatlakların oluşmaması gerekmektedir.

Afyon mermeri; çıkarıldığı bölgenin veya çıkarılan ocağın yapısına göre farklılık gösterebilmektedir. Doğal bir oluşum sonucunda elde edilen bu ürünlerde ocaklara göre farklı renk tonları ve farklı damar yapıları oluşur. Bu sebeple hiçbir mermer diğerinin aynısı değildir. Hatta aynı madenden çıkarılan blok mermerlerde bile; farklı renk tonlarının ve farklı damar yapılarının görülmesi muhtemeldir.

Afyon Beyaz Mermer Kullanım Alanları

Afyon bölgesinden elde edilen beyaz mermerler; sağlamlığı, kolay şekillendirilebilmesi ve cilalanabilir özelliği sebebiyle sıklıkla tercih edilir. Başta iç ve dış mekanlarda karo, fayans ve plaka olarak zemin ve duvar döşemelerinde tercih edilir. Bununla birlikte mutfak tezgahı, banyo ve lavabolarda en çok tercih edilen mermerdir. Yapı malzemeleri dışında ise heykel ve süs eşyası yapımında da sıklıkla tercih edilmektedir. Dünyaya kalitesini ispatlamış 1. sınıf kristal yapısı uzun yıllar sorunsuz kullanım imkanı sağlamaktadır.

afyon beyaz mermer billur
afyon beyaz mermer billur

Afyon Beyaz Mermer Çeşitleri

Efesus Stone olarak yılların vermiş olduğu deneyim ve tecrübemizle Afyon’da bulunan ve türünün en kaliteli mermerlerinin çıkarıldığı maden ocaklarımızdan elde ettiğimiz ürünleri sizlerle buluşturuyoruz. Afyon mermer çeşitleri arasında en çok ilgi gören ve talep edilen renk ve damar çeşitliliğine sahip ürünlerimiz ister internet sitemizden, isterseniz fabrika satış mağazalarımızdan inceleyebilirsiniz. Bu alanda sizlerle buluşturduğumuz Afyon Mermeri Çeşitlerimiz;

afyon beyaz mermer golden gray
afyon beyaz mermer golden gray

Afyon Mermer Metresi Ne Kadar?

Özellikle beyaz renkte bir mermer türü tercih etmek istendiğinde ilk akla; Afyon Beyaz Mermer çeşitleri gelir. Sağlam bir yapısının olması, pürüzsüz ve canlı renklere sahip olması beyaz mermer tercihlerinde birçok kişinin bu ürüne yönelmesini sağlar. Kullanım alanına uygun olarak kolaylıkla hazırlanabilir olması; her türlü ihtiyaca cevap verecek geniş ürün yelpazesinin oluşmasını sağlamaktadır. İç ve dış mekanlarda sorunsuz kullanım imkânı sağlayan afyon beyaz mermer fiyatları madenin birtakım kriterlerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle öncelikli olarak bir mermerin fiyatını etkileyen ve değerini arttıran kriterlerin neler olduğunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

  • Mermerin Damar Yapısı: Mermerin oluşumu esnasında farklı etkileşimler mermer üzerinde farklı renklerde damarların oluşmasını sağlar. Doğal taşın türü ve bulunduğu bölgeye göre bu damarlar farklılık göstermektedir. Mermere çok farklı bir görsel güzellik katan damarların rengi ve damarlarda çatlaklıkların bulunmaması mermer fiyatlarını etkilemektedir.
  • Mermer Yüzeyinin Parlaklığı: Tercih edilecek olan mermer yüzeyinin mat veya parlak olması fiyatları etkileyen bir diğer kriterdir. Bilindiği üzere madenden çıkarılan mermerler mat ve soluk renklerdedir. Farklı işlemlerden geçirilen ve cilalanan mermerler canlı ve parlak bir görünüme kavuşur. Kullanım tercihine göre belirleyeceğiniz mermer yüzeyinin parlaklığı fiyatları değiştirebilmektedir.
  • Mermerin Rengi: Çıkarıldığı madene göre farklı renk özelliklerine sahip olan mermerler için talep edilen renkler fiyat açısından en belirleyici etkenlerin başında gelmektedir. Aynı maden içinden çıkarılan bloklar arasında dahi renk değişikliği görülebilmektedir. Bundan dolayı tercih edeceğiniz renk satın alacağınız mermerin fiyatını etkilemektedir.
  • Mermerin Sağlamlığı: Tercih edilen kullanım alanı için en uygun mermer türünün ve çeşidinin tercih edilmesi oldukça önemlidir. Mermer türüne bağlı olarak yüzey sağlamlık oranları farklılık göstermektedir. Dış mekanlarda kullanılacak bir mermerin dış etkenlere karşı daha dirençli veya daha dayanıklı bir mermer türünden seçilmesi gerekir. Bu sebeple mermer fiyatları sağlamlık veya kullanım alanına bağlı olarak tercih edilecek mermer türüne göre farklılık göstermektedir.
  • Mermerin Emiciliği: Islak veya su ile temas eden alanlarda kullanılmak istenilen mermerlerin emicilik özelliğine dikkat etmek gerekir. Lavabo, mutfak tezgahı, banyo ve havuz kenarı gibi mermerin sıklıkla sıvıya temas ettiği alanlara uygun mermer türünün tercih edilmesi gerekir.
  • Mermerin Yüzey Bütünlüğü: Mermerin en büyük özelliklerinin başında pürüzsüz bir yüzeye sahip olması gelir. Fakat maden ocaklarından çıkarılan mermerlerin bazıları oluşumunu tam olarak tamamlayamaz ve yüzeylerinde boşluklar oluşur. Bu boşluklar bazı yöntemlerle kapatılarak yüzeyin pürüzsüz hale gelmesi sağlanır. Bu durum da mermer fiyatlarını etkileyen diğer bir kriter olarak dikkat çekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Scan the code