Dayanıklı yapısı, şık görünümü ve farklı renk seçeneklerinin bulunması mermerin bir çok alanda kullanılmasına imkan tanımaktadır. Bu özellikleri mermerin geçmişten bu günümüze kadar farklı yapı ve dekorasyon ürünü olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Sert yapısı ve cilalı yüzeyi temizlik bakımından her ne kadar kolay görünse de yanlış temizlik uygulamaları; farklı sorunların ortaya çıkmasını tetiklemektedir. Bununla birlikte özellikle beyaz renk tonlarında kullanılan mermerlerde zamanla farklı lekelenmeler meydana gelebilmektedir. Bu tür durumlar ile karşı karşıya kalanlar için mermer nasıl temizlenmeli veya Mermer Lekesi Nasıl Çıkar? Sorularının cevaplarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Mermer lekesi nasıl çıkar sorusuna cevap vermeden önce öncelikli olarak bu leke oluşumunun nasıl engellenebileceği hakkında bir takım bilgiler paylaşmak istiyorum. Özellikle mutfak tezgahı, masa veya sehpa türü ürünlerde bu tarz lekeler oldukça can sıkmaktadır. Beyaz bir mermerin üzerinde sarı veya daha farklı renklerde oluşan bu lekelerin oluşmaması adına temizlik uygulamaların doğru malzemeler ile yapılması gerekmektedir. Öncelikli olarak Mermer üzerinde leke oluşmaması adına mermerin nasıl temizlenmesi gerektiği hakkında bir takım ip uçları vermek istiyorum.

Mermer Nasıl Temizlenir

Mermerler her ne kadar sert bir yapıya sahip olsa da zamanla dış yüzey özelliğini kaybedebilmekte ve mermerin leke tutmasını etkilemektedir. Buna etki eden en önemli faktör ise mermerin yanlış kullanımı veya yanlış temizlik uygulamalarıdır. Bu sebeple mermerin ömrünü uzatmak veya daha sağlıklı bir şekilde kullanmak adına bu ürünün özelliklerini bilmeli ve yanlış uygulamalardan kaçınmalısınız. Bu kısa hatırlatmadan sonra Mermer Lekesi Nasıl Çıkar araştırması yapanlar için mermer temizliğinde doğru bilenen yanlışları sizlerle paylaşmak istiyorum.

  • Bir çok kişi mermerin sert yapısından dolayı çizilmez bir özelliğinin bulunduğu düşünmektedir. Maalesef sert ve aşındırıcı malzemeler mermerin yüzeyini bozabildiğinden: mermer temizliğinde sert cisimlerin tercih edilmemesi gerekir. (Bu konuda en çok yapılan hata ise mermer temizliğinde bulaşık telinin kullanılmasıdır.)
  • Mermer temizliğinde asit içerikli kimyasal ürünlerin kullanılması. Her türlü lekeyi çıkardığı iddia edilen kimyasal ürünler mermerin doğal yapısına zarar vermektedir. Bu sebeple mermer temizliklerinde kimyasallardan uzak durulması gerekmektedir.
  • Partikül içerikli temizlik malzemeleri ile yapılan mermer temizliği mermeri temizlemekten çok mermere zarar vermektedir. Ayrıca partiküller mermerin zamanla çizilmesine sebebiyet vermektedir.
  • Limon veya sirke gibi asit içerikli ürünlerin mermere zarar verdiğinden bu tarz ürünlerin mermer ile temasını minimuma indirmeniz gerekmektedir.
  • Mermer üzerine dökülen malzeme veya ürünlerin kısa süre içerisinde temizlenmesi gerekir. Kola, çay, meyve suyu vb. ürünler mermer ile temas ettiğinde zaman kaybedilmeden silinmesi gerekmektedir.
  • Düzenli temizlikler mermer üzerinde oluşacak lekelerin önüne geçtiğinden kullanım alanlarına göre farklı zaman aralığında mermerlerin düzenli temizliklerinin aksatılmaması.

Mermer üzerinde leke oluşmaması adına belirttiğimiz bu durumlardan sonra; bir çok kişinin hatalı yaptığı mermer temizliğinin nasıl olması gerektiğini belirtmek isterim. Mermer yüzeylerinin temizliğinde en etkili ve en çok kullanılan temizlik ürünü çamaşır suyu olarak bilinir. Özellikle beyaz mermerlerin daha parlak ve temiz olması adına sizde çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken ise yüzeyde çamaşır suyu kalıntısının kalmamasını sağlamak olacaktır. Bununla birlikte birbirinden farklı mermer temizlik ürünleri arasından bilindik ve kaliteli ürünleri tercih ederek mermer temizliklerini bu tarz ürünlerle gerçekleştirebilirsiniz.

Mermer Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Mermer üzerine dökülen ve zamanla mermerin içine işleyen lekeleri çıkartmak oldukça güçleşmektedir. Bunun için önceliğinizin bu tarz lekelerin oluşumun engellemek ve mermer ile temasını kısa sürede gidermek olmalıdır. Sebebi her ne olursa olsun beyaz mermer ürünlerinde zamanla sarı renklerde lekelenmeler bir çok kişiye sorun olmuştur. Bu sorunu ortadan kaldırmak adına Mermer Lekesi Nasıl Çıkar veya mermer lekesini ne çıkarır sorularına cevap aramaktadırlar. Bu konuda birbirinden farklı temizlik ürünleri kullanılsa da en pratik ve en kolay bu lekeyi ortadan çıkaran ve herkesin evinde bulunan iki üründen bahsetmek istiyorum.

Oksijenli su ve karbonit. Bu iki ürün mermer temizliğinde özellikle lekelerin çıkarılmasında oldukça etkilidir. Karbonatın içinde barındırdığı beyazlatıcı özelliği ile oksijenli suyun uygulandığı alanı beyazlatma özelliği mermer üzerindeki lekele sorunlarında sizlere yardımcı olmaktadır. Bu iki ürünü bir kap içerisine koyun ve karıştırın. Daha sonra mermerdeki lekeli alana veya tüm mermer yüzeyine bu karışımı sürün. Karışımı sürmek için bir sünger veya tahta kaşık kullanabilirsiniz. Sürülen karışımın üzerini bir naylon ile kapatarak yaklaşık 20-25 dakika bekleyin. Daha sonra temiz bir bez ile silerek işlemi tamamlayın. Mermer üzerinde bulunan ve farklı temizlik malzemeleri ile çıkaramadığınız lekelerin çıktığını göreceksiniz.

Mermer Nasıl Parlatılır?

Bulunduğu maden ocağından özenle çıkarılan ve belirli işlemlerden geçtikten sonra parlak ve canlı bir yapıya kavuşan mermer zamanla deformasyona uğramaktadır. Kullanım esnasında yapılan yanlış temizlik uygulamalar başta olmak üzere bir çok etken; mermerin zamanla aşınmasına veya parlaklığını kaybetmesine etki eder. Bu durum bir çok kişinin istemediği bur durum olsa da bunu düzeltmenin yolu olduğunu belirtmek isterim. Öncelikli olarak bu sorun ile karşılaşmamak veya su olayı ertelemek adına doğru temizlik uygulamalar oldukça önemlidir. Ayrıca kullanım alanına göre mermer tercihleri bu durumun daha az ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Her ne nedenle olursa olsun mermer yüzeylerinin canlılığını veya parlaklılığını kaybetmesi bu ürünün artık kullanılmayacağı anlamına gelmemesi gerekir. Bir takım uygulamalar sonucunda mermer tekrar eski görünümüne kavuşabilmektedir.

Mermer nasıl parlatılır veya mermerin daha farklı olması için ne yapılmalı? Bu soruların cevabı özel kimyasallar ve parlatma taşları olarak bilinen malzemeler ile gerçekleşebilmektedir. Bunun için bu konuda işin uzmanları tarafından mermerin yapısı, türü ve bulunduğu alan değerlendirilmektedir. Daha sonra doğru malzeme tercihleri ile mermer silme makineleri yardımıyla bu işlem gerçekleşmektedir. Mermer yüzeyinin silinmesi yapılır ve mermer eski parlaklığına kavuşur. Daha sonra ise mermer yüzeyi cilalanarak eski parlaklığı ve pürüzsüzlüğüne kavuşturulur.

Aşınmış Mermer Nasıl Temizlenir?

Mermer lekesi nasıl çıkarılır ve mermer nasıl parlatılır sorularına verdiğimiz cevaplardan sonra bu alanda sıklıkla karşılaştığımız bir diğer sorundan bahsetmek istiyorum. Aşınmış Mermerler nasıl temizlenir. Hatalı kullanım, yanlış temizlik malzemeleri veya asitli ürünlerin mermer ile teması sonucunda ürünlerde bir aşınma söz konusu olabilmektedir. Bu veya buna bağlı nedenlerden dolayı oluşan bu aşınmalar mermerin görünümünü olumsuz bir şekilde istemektedir. Canlı, parlak ve pürüzsüz yapısını kaybeden veya zarar gören mermerlerin eski görünümlerine kavuşturulması mümkündür.

Aşınmış mermerleri eski haline getirmek için; mermer silme, mermer parlatma veya mermer cilası olarak bilinen uygulamalar yapılmalıdır. Tabi ki bu uygulamalar işin uzmanı yani ustaları tarafından gerçekleştirilmektedir. Bunun için gerekli malzeme ve ekipmanlara sahip olan veya bu alanda kaliteli hizmet veren bir firma ile görüşmenizde büyük yarar vardır. Aşınmış olan mermerin türü, boyutları ve uygulandığı alanlara göre farklı malzeme ve işçilik uygulandığını belirtmek isterim. Sizde kullandığınız ve zamanla yeni görünümünü kaybeden, aşınan veya çizilen mermerleriniz için mermer silme işlemi yaptırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Scan the code