Son yıllarda yapı malzemesi olarak traverten taş kullanılması insanlar tarafından taşın merak edilmesini sağlıyor. Genel olarak insanların Türkiye’nin doğal güzelliği olarak bildiği traverten hakkında bilinmeyen pek çok bilgi yer alıyor. Hazırladığımız içerik ise traverten nedir sorusu başta olmak üzere insanların merak ettiği tüm sorulara cevap verme amacı taşıyor.

Traverten Nedir?

Mağaralarda ve yer altında bulunan suların içinde yer alan CaCO₃ (kalsiyum karbonat) çökmesine bağlı olarak ortaya çıkan kayaçlara traverten denir. Yeryüzü ya da yer altında oluşması mümkün olan bu taşlar aynı zamanda kireç taşı veya doğal taş olarak da isimlendiriliyor.

Traverten Özellikleri Nelerdir?

Traverten örneklerinin en güzeline Denizli Pamukkale travertenleri örnek veriliyor.

Günümüzde işlenmesi sayesinde dekorasyon ve yapı çalışmalarında kullanılan travertenin özelliklerini ise şunlar oluşturuyor;

 • Görünüm olarak gözenekli yapıda olurlar.
 • Krem, beyaz, kahverengi ve gümüş traverten renk seçenekleri vardır.
 • Doğal taş olmasına rağmen yumuşak dokuya sahiptirler.
 • Traverten mermer ya da granitle birlikte kullanılabilen taştır.
 • İşlenmesi kolay olan doğal kayaçlardan birisidir.
 • Estetik görünüme sahip olan taşlardır.
 • Moloz ya da blok yapıda işlenmeleri mümkündür.
 • Dayanıklı yapıya sahiptirler.

Bu özelliklere sahip olan travertenleri doğal yapılar dışında işlenmiş haliyle eşyalar üzerinde görmek mümkündür. Özellikle dekorasyonda bu ürünler kullanılmak isteniyorsa iyi bir araştırma yapılması gerekiyor.

32 gumus traverten 1 3 - efesusstone mermer
traverten nedir, özellikleri nelerdir ve nerelerde kullanılır? 10

Traverten Nerelerde Kullanılır?

Kimyasal çökmenin etkisiyle oluşan travertenlerin kullanımına tarihi çağlardan beri devam ediliyor. Kolayca işlenmesi bu taşın kullanım alanının genişlemesine yardımcı oluyor.

Traverten taşların kullanım alanlarını şunlar oluşturuyor;

 • Dekorasyon çalışmaları
 • Doğal yapılar
 • Bina dış cepheleri
 • Zeminler
 • Lavabolar
 • Havuzlar
 • Şömineler
 • Duvarlar
 • Merdiven basamakları
 • Masalar
 • Sehpalar

Mekanlarında traverten sehpa gibi ürünleri kullanmak isteyen kişiler farklı renk seçenekleri sayesinde dekorasyonlarını tamamlayabiliyor. Ayrıca doğal taş görünümünde olan ürünleri sayesinde ortamlarına hareket katmış oluyorlar.

traverten nedir, özellikleri nelerdir ve nerelerde kullanılır? gümüş traverten plaka
traverten nedir, özellikleri nelerdir ve nerelerde kullanılır? gümüş traverten plaka

Traverten Nasıl Oluşur?

Travertenin oluşması kimyasal çökme işlemi sayesinde gerçekleşiyor. Bu işlemin gerçekleşmesi içinse mağara ya da yer altı sularına ihtiyaç duyuluyor. Bu suların içerisinde bulunan CaC03 bileşenlerinin çökmesiyle birlikte ortaya çıkan kireçli ve tortulu kayaçlar traverten ismini alıyor. Çökme işlemi kayaçların yer yüzüne çıkması ya da yer altında birikmesi şeklinde de görülebiliyor.

Traverten Çeşitleri Nelerdir?

Yapı olarak kalsiyum karbonattan oluşan travertenlerin farklı şekillerde ortaya çıkması mümkündür. Bu sayede kullanımı ve işlenmesi kolaylaşıyor. Günümüzde şu traverten çeşitleri bulunuyor; blok, koni, şelale, teras, çatlak, kanal, kamış, çalı, suyolu, fil dişi, Türk kesim ve Amerikan kesim traverten çeşitleridir.

Traverten taşlar kesim şekillerinin yanı sıra kalınlıklarına göre de gruplandırılıyor. Böylelikle üretimde kullanılacak olan taşın özelliğinin istenilen ürün için uygun olup olmadığı kolayca anlaşılabiliyor. Bu da ortaya dayanıklı ürün çıkmasını sağlıyor.

gumustraverten2 1 - efesusstone mermer
traverten nedir, özellikleri nelerdir ve nerelerde kullanılır? 11

Traverten Faydaları Nelerdir?

Dekorasyon, kaplama ve yapı alanında Denizli traverten mermer ve granitle karışık kullanılabiliyor. Bu sayede insanların beğenisini kazanacak ürünler ortaya çıkıyor.

Eski çağlardan itibaren kullanımı devam eden travertenin sağladığı faydaları ise şunlar oluyor;

 • Mekanlarda, zeminlerde ve eşyalarda doğal görünüm oluşmasını sağlıyor.
 • Taşın kolay işlenmesi sayesinde istenilen özelliklere göre şekillenmesi mümkün oluyor.
 • Renk skalasının geniş olması sayesinde mekan dekorasyonlarına uygun ürünler edinilebiliyor.
 • Kullanımının kolay olması sayesinde pek çok alanda görülüyor.
 • Aşınmaya karşı yüksek direnç gösteriyor.
 • Leke tutma özelliğinin az olması temizlik konusunda sıkıntı yaşanmamasına neden oluyor.
 • Duvarlar veya zeminlerde kullanıldığı durumlarda ses yalıtımı sağlıyor.
 • Alerji veya çevreye zarar verme durumu bulunmuyor.
 • Duvarlar veya zeminlerde kullanılması sayesinde ısı yalıtımı sağlıyor.
 • Açık renklerde bulunduğu için kullanıldığı mekanlara ferahlık kazandırıyor.
 • Doğal görünümü sayesinde tarihi yapıların dekorasyonlarında da tercih edilebiliyor.

Bunların dışında traverten ocaklarının Türkiye’de bulunması sayesinde travertenden üretilen pek çok ürüne kolayca ulaşmak mümkün oluyor. Bunun dışında ürünler yurt dışına da gönderildiği için ülke ekonomisine katkı sağlıyor.

Traverten Nasıl İşlenir?

Mağaralar veya yer altında bulunan suların içindeki kalsiyum karbonatın çekmesiyle ortaya çıkan doğal kayaç traverten oluştuğu şekilde kullanılmıyor. Dekorasyon veya kaplama üzerine kullanılabilmesi için taşın işlenmesi gerekiyor. Bunun için de açılmış olan traverten ocakları kullanılıyor.

Ocaklarda traverten işleme işlemi şu aşamalardan oluşuyor; honlama, kenar kırma, cilalama, fırçalama, dolgulama ve eskitme işlemleridir. Cilalama işlemi sayesinde taş yüzeyinin pürüzsüz görünüme kavuşması sağlanıyor. Dolgulama işlemi ise taş üzerinde yer alan gözeneklerin kimyasal maddeler kullanılarak doldurulmasını içeriyor. Böylelikle gözeneksiz bir yapı elde edilmesi sağlanıyor.

Türkiye’de doğal olarak çıkan traverten taşları açılan ocaklarda işlenerek üretime kazandırılıyor. Taşların işlenmesini sağlayan ocaklar ise Sivas, Mersin (Mut), Antalya, Burdur (Bucak) ve Denizli illerinde bulunuyor.

Travertenden Neler Üretilir?

Dayanıklı yapısı sayesinde traverten taşının üretimde kullanımı yaygın buluyor. Özellikle ev veya diğer mekanların tasarımında bu taşın kullanıldığı eşyalar dikkat çekiyor. Şıklık ve dikkat çekici görünüm için günümüzde pek çok insan tarafından mekanlarda bu ürünler tercih ediliyor.

Doğal traverten masa, sehpa, küpeşte, dresuar, vazo, biblo, mumluk, kitap tutacağı, tabak ve dergilik gibi ürünlerin üretimi yapılıyor. Bunların yanı sıra dış cephe ve zemin kaplamalarında ihtiyaç duyulacak ölçülerde travertenlerin üretilmesi sağlanıyor.

Traverten Fiyatları Nasıldır?

Traverten nedir sorusuna ve diğer sorulara cevaplar verdik. Şimdi işlenme özelliğine sahip olan travertenin fiyatları incelendiğinde doğal taşa uygun aralıkta olduğu görülüyor. Ocaklarda işlenerek piyasaya kazandırılan travertenler moloz, blok, koni, suyolu ve Türk kesimi gibi özelliklerine bağlı olarak fiyat değişikliğine uğruyor.

Bu nedenle üretimde bu taşları kullanacak kişilerin gerekli modeli belirlemesi ve fiyatını öğrenmesi gerekiyor. Ürünlerin modeli yanı sıra ebatları da fiyat üzerinde etkili oluyor. Travertenin granit, mermer veya salt kullanımıyla üretilmiş olan eşyaları satın almak isteyenlerin ise seri ve model bilgisine göre farklı fiyatlarla karşılaşması mümkün oluyor. Sehpa, vazo veya masa gibi ürünler incelendiğinde bütçeye uygun oldukları da görülebiliyor.

Sık Sorulan Sorular

Traverten Nerelerde Üretiliyor?

Türkiye’de travertenin üretildiği yerler arasında Denizli, Mersin, Burdur ve Sivas gibi şehirler yer alıyor. Özellikle bu şehirler arasında Denizli önemli bir yer kaplıyor.

Traverten Mobilya Fiyatları Nasıl?

Doğal yapılı travertenin kullanımıyla üretilen masa, sehpa ve aksesuarların fiyatları ürünlerin modellerine göre değişiyor. Özellikle mekanlara yenilik katmak isteyenler için doğru tercih oluyor.

Traverten Eşyalar Kullanışlı Mı?

Traverten eşyalar diğer doğal taş ürünlere kıyasla kullanışlı ürünler oluyor. Bunda taşın leke tutmaması insanların tercih etmesini sağlıyor. Bunun dışında bakımı kolay olduğu için kullanım konusunda insanlara sıkıntı yaratmıyor.

Neden Traverten Tercih Edilmeli?

Zeminlere, duvarlara ve iç mekanlara yenilik kazandırmak için travertenin tercih edilmesi gerekiyor. Bunun dışında tarihi yapıları aslına uygun restore etmek için doğal yapılı bu taşların tercih edilmesi gerekiyor. Bunun dışında ürün kalitesi ve fiyat dengesinin bulunması nedeniyle travertenin dekorasyonda, peyzaj çalışmalarında ve mobilya üretiminde tercih edilmesi gerekiyor.

Open chat
Scan the code